Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Türk Gençliği’nin uyuşturucuya karşı mücadelesini konu alan “CEHALET” adlı tiyatro gösterisi 25.10.2014 tarihinde MHP Genel Merkezi Gün Sazak Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tiyatro gösterisi öncesinde öğle saatlerinde Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde toplanan Genel Merkez yöneticilerimiz, Ankara Ülkü Ocakları İl Yöneticileri, İlçe Ocak Başkanları ve yüzlerce Ülküdaşımızın katılımı ile Genel Başkanımız Olcay Kılavuz’un öncülüğünde “Sağlık Yürüyüşü” gerçekleştirildi. MHP Genel Merkezi’ne kadar sürdürülen yürüyüşte uyuşturucu kullanımının artışına dikkat çekildi.

Yürüyüş sonrasında Ülküdaşlarımız MHP Genel Merkezi Gün Sazak Konferans Salonu’nundaki yerlerini aldı. Genel Başkanımızın ve MHP Divan Üyelerinin de salona gelişi sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Genel Başkanımızın konuşmasıyla devam etti.

Genel Başkanımız yapmış olduğu konuşmada;

“Bugün büyük Türk Milliyetçisi, fikir ve dava adamı, fikir dünyamızın zenginleşmesinde emeği olan rahmetli Ziya Gökalp’i rahmetle, minnetle ve sevgiyle yad ediyorum.

Ayrıca Afyonkarahisar’da yaşanan elim bir trafik kazası sonucu vefat eden Süleyman Demirel Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu öğrencisi 8 öğrenci kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.

Ülkücü Hareket ve onun kurumsal tezahürü olan Ülkü Ocakları, var olduğu günden bugüne Milletine, değerlerine ve tüm insanlığa karşı sorumluluk bilinciyle hareket eden, güçlü ve dinamik bir neslin yetişmesi için mücadele etmektedir.

Bugün maalesef tüm dünyada olduğu gibi Türk gençliğini de avuçlarının içine alarak etkisiz hale getirmek isteyen uyuşturucu çeteleri ve bunlarla ilişkili odaklar kirli oyunlarına devam etmektedir.  Ne yazık ki bu kirli oyunun etkileri sokaklarımızda, okullarımızda hatta evlerimizde kendini hissettirmektedir.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz sentetik uyuşturucu madde ile ilgili raporlar ürkütücü gerçekleri gözler önüne sermektedir. İstanbul’da lise son sınıf öğrencileriyle yapılan bir ankete göre bu sentetik uyuşturucunun kullanım oranı  % 11.4 olarak tespit edilmiştir.

Emniyet Genel müdürlüğü Türkiye uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığını izleme merkezi tarafından hazırlanan 2013 Türkiye uyuşturucu raporuna göre Türkiye genelinde uyuşturucu kullanım oranı

15-24 yaş arasında yüzde 2.9,

 25- 44 yaş arasında yüzde 2.8 dir.

Ülkemizdeki erkeklerin yüzde 3.5’i

Kadınların ise yüze 2.6’sı uyuşturucu kullanmaktadır ve bu oranlar giderek artmaktadır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın, şüphesiz ki  bu vahim manzara karşısında kayıtsız kalması beklenemez. Bu kapsamda uyuşturucu kullanımı ile etkin bir mücadele yürütmek amacıyla “uyuşturucuya hayır kampanyası başlatmış ve vakfımız bünyesinde “uyuşturucu ile mücadele platformunu kurmuş bulunmaktayız.  Bu platform aracılığıyla, gerek sosyal medya ve gerekse saha çalışmalarıyla toplum nezdinde farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu kapsamda il-ilçe emniyet teşkilatları, sağlık müdürlükleri ve uyuşturucuyla mücadele yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla  iş birliği içerisinde faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Tertip edilecek seminer ve konferanslar aracılığıyla  toplumun aydınlatılması ve özellikle ailelerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Ülkü Ocakları il temsilciliklerinin düzenleyeceği sağlık yürüyüşleri ve Genel merkezimizin tiyatro ekibinin gerçekleştireceği turne ile yurt çapında uyuşturucu tehlikesine dikkat çekilerek kamuoyu bilinçlendirilecektir.

Bugün, bu salonda tiyatro ekibimizin sahneleyeceği  oyun ile kampanyamıza fiilen başlamış bulunmaktayız.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Türk Milletinin,  yükselmesinin önündeki engellerle mücadele etmeye, yılmadan, usanmadan  devam edecek, geleceğimizin teminatı olan Türk gençlerinin sokakların karanlığına terk edilmesine müsaade etmeyecektir.

Tiyatro ekibimize ve tüm katılımcılara teşekkür eder iyi seyirler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Program bittikten sonra tiyatro oyuncularına teşekkür eden Genel Başkanımız Olcay Kılavuz, oyuncular ve tüm katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çekildi.

Add Comment