Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanlığı Tekirdağ’ın Kurtuluşunun 96. Yıldönümü olması sebebiyle ‘’Tekirdağ’ın Kurtuluşu’’ adlı konferans düzenlendi. Konferans öncesi Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi Osman Bedir dinleyicilere konser verdi.

Konferans öncesi konuşmalarda bulunan Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanı Hakkı Açıkgöz;

‘’Tekirdağımızın düşman işgalinden kurtuluşumuzun 96.yıldönümü sebebiyle Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanlığımız tarafından hazırlanan programımıza hoş geldiniz diyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.
Tarihte en eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilimiz, 1357 yılında Osmanlının bölgeyi fethi ile beraber bir Türk şehri haline gelmiş, 1361 yılında ise tüm bölgenin Osmanlı topraklarına katılması ile birlikte yüz yıllardır Türk bayrağının büyük bir şan ile nazlı nazlı dalgalandığı bir il olarak göğsümüzü kabartmıştır.Asırlardır hem bab-ı ali ye yani İstanbul’a açılan önemli bir kapı olması nedeniyle, hem de İstanbul için balkanlara ve avrupaya açılan önemli bir nokta olması sebebiyle Tekirdağımız her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur.
1878 yılında 93 harbi ile beraber yıllarca kardeşçe yaşadığı, dini ve milli her türlü hakkını koruduğu Bulgarlar tarafından işgal edilen ilimiz ardından 1920 ve 1922 yılları arasında 1. Dünya savaşı sonrası Yunanlar tarafından işgal edilmiş olsa da, Türk’ün esaret zincirlerini kabul etmeyen duruşu, iman dolu sinesi ve çelikten yumruğu ile son kez bu işgalden kurtulmuş ve Allah’ın izniyle ebediyete kadar tekrar bir Türk ili kalmıştır.
Vatan şairi olarak bilinen Namık Kemal’in 1840’da ilimizde doğması, Çanakkale destanında büyük fedakarlıkları olan 57.alayın birleşmesiyle oluşturulan 19.tümenin, Mustafa Kemal Paşa tarafından Tekirdağımızda hazırlanması, Atatürk’ün başöğretmen olarak ilk dersi burada vermesi gibi pek çok göğsümüzü kabartan olaya ev sahipliği yapan Tekirdağımız şehit öğretmenimiz Neşe Alten’in yaptığı gibi memleketin her köşesini vatan bilen, cehaletle yılmadan savaşan, vatan ve millet hassasiyeti en üst düzeyde olan Tekirdağlılar için bir iftihar vesilesidir.

Değerli ülküdaşlarım, Tekirdağlı hemşehrilerim;

Ülkü Ocakları olarak vatanımızın her köşesinde, en ucra ilçesinde dahi büyük fedakarlıklarla yürütülen çalışmalarımız, Tekirdağ’da da büyük bir azim ve gayretle devam etmektedir.
İl ocağımız öncülüğünde tüm ilçe ocaklarımızda Genel Başkanımız Sayın Olcay Kılavuz’un başlatmış olduğu ’’damarlarındaki asil kanı kirletme, uyuşturucuya hayır’’ projesi kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, kısa filmler, konferanslar gösterilmiş, binlerce hemşehrimiz broşürler ve sosyal medya aracılığıyla konu ile ilgili bilgilendirilmiş, il emniyet müdürlüğümüze bağlı narkotik şube’de görevli polislerimizin ve il sağlık müdürlüğümüzde görevli sağlık personelimizin katılımıyla, Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte, üniversitemizde öğrenim gören gençlere konu ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir.
Ülkü Ocakları olarak milli ve manevi duyguların her daim sıcak tutulması ve yeni nesile de aktarılabilmesi amacıyla, düzenli olarak seminer ve konferanslar düzenlenmekte çocuklarımızın ve gençlerimizin Kuran-ı Kerim ve İslami bilgiler öğrenmesi maksadıyla hafta sonları ocağımızda eğitimler verilmektedir. Türk bayrağının bu vatan üzerinde hürce dalgalanmasının teminatı olan Ülkücü Türk gençliği, her türlü durum ve şartta vatan ve milletin doğal refleksi, duygularının ete kemiğe bürünmüş hali olarak ebediyen vatan nöbetine devam edecek ve yorgunluğa düştüğünde ‘’muhtaç olduğu kudretin damarlarında ki asil kanda mevcut olduğunu’’ hatırlayarak mücadelesine devam edecektir.
Buradan bir kez daha Tekirdağımızın kurtuluşunda bizlerin rahat etmemiz için canını kanını hiçe sayan şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun inşallah.
Bu vesile ile bir kez daha Tekirdağımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yılını kutluyor, programın hazırlanmasında emeği geçen tüm ülküdaşlarımı tebrik ediyorum. Bizleri kırmayarak konuşmacı olarak teşrif eden Namık Kemal Üniversitesi Tarih bölümü Öğretim Üyesi Dr.Mahmut Recep Keleş hocama ve davetimize icabet eden siz değerli hemşehrilerime teşekkürlerimi sunar,sizleri emanetçilerin en emini olan yüce Allah’a emanet ederim. Ne mutlu türküm diyene’ ‘’ sözlerine yer verdi.
Konuşmalar sonrasında konferansa geçildi.