Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanlığı Üniversite Teşkilatı, Sakarya Üniversitesinde Üniversite ve Ortaöğretim teşkilatlarından sorumlu Onur Yılmaz beyefendinin  de katılımlarıyla  bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Üniversitenin Merkez Kafeteryasında yapılan Basın açıklamasına çok sayıda öğrenci katıldı.
Üniversite Gündeminde ses getiren ve 10 Kasım Haftası nedeniyle gerçekleştirilmiş olan basın açıklamasında Gençliğe Hitabeye değinerek Türk Gençliğine seslenildi.
‘Namus bildiğimiz bu topraklar üzerinde yaşayıp bu vatanı sevmediğini söyleyen, uğrunda binlerce şehit verilmiş bu kutlu devleti kendi devleti olarak görmeyen, Bu vatan uğruna can alıp can vermiş aziz kahramanlarımıza saygısızlık eden, Türk Yurdunda yaşayıp, Türk’e düşmanlık eden soysuzlara Yiğitçe! Bozkurtça! Türkçe haykırıyoruz!.’ diyerek, yaşadığımız toprakların ve kimliğimizin kıymetine vurgu yapan Üniversite Teşkilatı sözlerine tarihi hatırlatarak şöyle devam etti:  “Sultan Alparslan dolu dizgin atlılarla Malazgirt’ten girip Anadolu toprağını bize yurt edineli, Çağrı Beyle Tuğrul beyden kalan Büyük Selçuklu Konya bizim diyeli, Fatih Sultan Mehmet Peygamberin müjdelediği İstanbul’a Bayrak dikeli, ve Ulu Önder 7 düvele meydan okuyup; Geldikleri gibi gider diyeli bu vatan Türk Toprağıdır.”
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yılında olduğumuzu belirten üniversite teşkilatı, geçen zamanda gerçekleştirilen eylemleri, şu şekilde dile getirdi:
‘Asırlardır süren kardeşliği bozmaya Türk milletini, Türk yurdunu bölmeye Türk adını unutturmaya çalışan şerefsizler, en ufak fırsatını kendilerine şans bilip, Türlü oyunlarla milletimizi kutuplaştırmaya Türk ismini silmeye uğraşıyorlar. ‘
Üniversite Teşkilatı Gençliğe Hitabe’de Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vatanı gençliğe emanet ettiğini hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:
‘’Bu memleket tarihte Türk’tü, halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.’’