Ülkü Ocakları Mut İlçe Başkanlığımız 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinliği Düzenledi.

Ülkü Ocakları Mut  İlçe Başkanlığımız 2 Nisan Dünya Otizm Günü dolayısıyla farkındalık yaratmak adına ve otizmin bir eksiklik değil farklılık olduğunu vurgulamak için ilçedeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında öğretmenlere çalışmalarında kolaylıklar dilendi ve öğrencilerle sohbet edildi. Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sinan Ateş ve Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir’in selamları iletildi.

Çocuklarımızın ve ailelerimizin yanlarında olduklarını ifade ederek çeşitli hediyeler takdim etti. Etkinlikle ilgili açıklama yapan Ülkü Ocakları Mut İlçe Başkanı Soner Kır: “ Otizm bireylerin sosyal etkileşimini, iletişim becerilerini ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyen bir bozukluktur. Otizmi bir eksiklik olarak algılamak yanlıştır, otizmi farklılık olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmaları incelediğimizde nörolojik temelli bir gelişimsel bozukluk olarak görülmekte,  88’de 1 görülme sıklığı olduğunu ve erkeklerde kızlardan daha fazla görüldüğünü ifade edebiliriz. Otizmin erken teşhisi önemli. Bu noktada ailelere büyük görevler düşmektedir. Eğer ki aileler çocukların normal gelişimlerini bilir ve çocuklarını iyi gözlemlerse farklı ve değişik davranış durumlarında erken müdahale edebilirler. Bizler de Ülkü Ocaklılar olarak Otizm teşhisi konulan çocuklarımızın dertlerini dertlenmek ve ailelerin yüklerini hafifletmek için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.” dedi.