İl ve ilçe yöneticilerinden yoğun katılımın sağlandığı konferansta Kocaeli Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Özkara, Gebze Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Çağrı Şakar ,MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, MHP Çayırova İlçe Başkanı Yunus Emre Düzdaban, MHP Darıca İlçe Başkanı Adem Emre Aygün, Darıca-Çayırova-Körfez-Gölcük Ülkü Ocakları ilçe Başkanları, Gebze MHP Denetleme Kurulu Üyesi Selim Çakır, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Erkan Azeri Konuşmacı Araştırmacı Yazar Hakan Boz ve STK üyelerinin yanısıra çok sayıda ülkücü genç hazır bulundu. Konferansın açılış konuşmasını Gebze Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Çağrı Şakar ve Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara yaptı. Araştırmacı Yazar Hakan Boz ise sahnedeki yerini aldı ve “Bugün burada yakın tarihimizin en siyasi olaylarından ve simalarından birini tartışmak üzere bulunuyoruz. Enver denildiğinde toplumuzun aklına belli başlı şeyler geliyor.” diyerek söze başladı. Boz’un dinleyicilere  “Enver Paşa denince sizin aklınıza ne geliyor?” sorusunu yöneltmesi ile başlayan konferans sohbet havasında devam etti.

“ENVER PAŞA’YA AHDE VEFAMIZ, 
DAVAMIZA SADAKATİMİZİN BORCUDUR”

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüde yerini alan Gebze Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Çağrı Şakar, “Ülkü ocakları gençlerimizin Türk-İslam değerleriyle donatıldığı ilim ve irfan yuvası olmanın sorumluluğu ile görevlerini yerine getirmektedir. Bilimde çağın ilerisinde bir nesil yetiştirmeyi hedeflerken, diğer yandan da ülkenin bütünlüğüne kasteden ve adları sürekli değişen terör odaklarına karşı ülkesini manevi değerlerle savunan bir yer olmuştur. Bilinmelidir ki güçlü devletler, milli kahramanlarını, devlet geleneklerini, şüheda ve gazilerini, milli varlıklarının vazgeçilmez unsurları olarak görmektedirler. Bizler de güçlü bir gelecek için Türk cihan hakimiyetini bilmeli, geçmişin izlerini iyi tanımalı, tarihi değerlerimize ve kadim hatıralarımıza sahip çıkmalıyız. İşte bu gayeye uygun olarak, Türk islam dünyası için büyük önem atfeden Turan Ülküsü ile hayallerimizi süsleyen Enver Paşa’ya ahde vefamız, davamıza sadakatimizin borcudur.” ifadelerini kullandı. 

“TÜRK GENCİNİ DONATARAK GELECEK 
NESLİN ÇITASINI YÜKSELTMEK AMACINDAYIZ”

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara ise, “Değerli yöneticilerimden, teşkilatımızın mensubu olan tüm kardeşlerime kadar, baş koyduğumuz bu kutlu davada bize bırakılan emaneti, şerefi ve namusu ile müdafaa edip, Türk dünyasının bekası adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarihte, edebiyatta, sosyal bilimlerde ve her alanda Türk gencini donatarak, gelecek nesillerin çıtasını yükseltmek amacındayız. Bunun ödülü olarak da bugün gerçekleşen, Marmara Bölge bilgi yarışmasında Kocaeli Ülkü Ocakları dereceye girerek, ilimizi Türkiye Finallerinde temsil etmeye hak kazanmıştır. Bugün burada eskiyi anma değil, tarihi hatırlayarak, tarihin tekerrür edeceğini hatırlatmaya geldik.” şeklinde konuştu. Özkara konuşmasının devamında şunları ifade ett

“ENVER PAŞA’YI ANLATMAYA NE 
KELAMIMIZ YETER NE DE BİLGİMİZ”

“Yüce Allah’ın bize bahşettiği milliyetçilik duygusu ile bu dava Allah’ın davasıdır, Türk-İslam ülküsü için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün burada toplanmamıza vesile olan Şehidimiz Enver Paşa’dan Allah razı olsun ve kabri nur, mekanı cennet olsun. Şahsım adıma Enver Paşa’yı anlatmaya ne kelamımız yeter ne de bilgimiz. Ama şunu söylemek isterim ki Enver Paşa önce ahlak ve cesaret timsali olarak tanınmış, Enver Paşa’ya en çetin kıta hizmetleri emanet edilmiş, şahsi meziyetleri ile iyi bir asker ve olarak bilinmiştir. Askerliğin aradığı ölçüleri en yukarı seviyede taşıyan bir şahsiyettir. Kahramanlığı ve cesaretiyle turana güç vermiş ve turanı görmüştür. Enver paşa ülküsü uğruna Rus’un boynuna inmiş bir bozkurttu. Enver Paşa hayal ettiği turan ülküsü için şehadet şerbeti içmeyi göze almış sayısız Türk kahramanından biriydi.”

 

 
 
 

Add Comment