Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanlığı olarak “3 Mayıs Milliyetçiler Günü”  olması münasebeti ile etkinlik düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi Fen-edebiyat fakültesi önünde coşkulu bir şekilde kutlanan “3 Mayıs Milliyetçiler Günü” nde Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanı Sayın Ayhan Mete açılış konuşmasında ; “Öncelikle derdi vatan, sevdası millet olan herkesin 3 Mayıs Milliyetçiler gününü kutlarım.

Milliyetçiler gününün ortaya çıkışı Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 mayıs 1944’te ki duruşmasının ardından gerçekleşmiştir. 3 Mayıs 1945 tophane Askeri hapishanesinde Hüseyin Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere on mahkum tarafından kutlanan bu gün, sonraki senelerde de artarak devam eden kutlamalar ile Milliyetçiler Günü adını almıştır. Başbuğumuz Alparslan Türkeş; “ Milliyetçiler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Milliyetçi gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.” İfadelerini kullanmıştır. Milli bilinç ve benliğimize yerleşerek, binlerce yılın kültürüne duyulan bu sevgiyi ve o kültürün sahibi Türk milletini yüceltmeyi kendimize gaye edindik. 3 Mayıs 1944 Türk milliyetçiliğine inanmış dava adamlarının yarına ışık tutacağı bir meşale misalidir. Türklük bilincinin tarihi bir abidesi olarak tarihe mâl olmuştur.

Ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktan vazgeçersek; “ Gök girsin, kızıl çıksın. “

Tanrı Türk ü korusun ve yüceltsin.

Ne mutlu Türk’üm diyene.” cümlelerine yer verdi.

Türk devletlerinin bayraklarının dalgalandırıldığı, şiirlerin, türkülerin süslediği kutlamada Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanlığı Asena Birimi tarafından ortaya konan halk oyunu gösterisi de göz doldurdu.

Kısıtlı vakte rağmen “3 Mayıs Milliyetçiler Günü” hakkı ile yaşandı ve yaşatıldı.

 

 

 

 

 

Add Comment