Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Asena Birimi tarafından 8 Mart Dünya kadınlar günü Münasebetiyle Ptt önünde tarihimizde ilk defa çeşitli alanlarda görev alan kadınlarımız adlı resim sergisi açıldı.

            Daha öncelerde de gerçekleştirdikleri bir çok sosyal sorumluluk projeleriyle dikkatleri üzerlerine çeken bayanlar biriminin ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ münasebetiyle yapmış oldukları etkinlik beğeni topladı.
          Ülkü Ocakları Afyonkarahisar  İl Başkanlığı Bayanlar Birimi Başkanı Atike Boyracı, “Ülkü Ocakları kültürünü Türk töresinden, ahlakını İslam faziletinden alır. Dönüp Türk töresine baktığımızda kadınların gerek toplumda gerek devlet yönetiminde söz sahibi olduğu birçok hadiseye tanıklık edebiliriz. İslam faziletinde ise alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimiz (s.a.v) kadınlara her zaman değeri vermiş ‘’cennet anaların ayakları altındadır’’ hadis-i şerifini bizlere bahşetmiştir.
          Takdir edersiniz ki; kadınların toplumdaki değeri sadece tek bir güne sığdırılamaz. Türk kadını tarihin her döneminde vefakârlığı ve kahramanlığıyla ön planda olmuştur. Büyük Türk katunu Tomris ile başlayan örnekler, Kara Fatma ile Sabiha Gökçen ile ve daha niceleriyle çoğaltılabilir. Erzurum’un ve Türk milletinin simgesi haline gelen nene hatun anamız, evladını ve kardeşini bırakıp Erzurum tabyalarına küffara karşı savaşa gitmiş, ülkesini ve milletini kahramanca savunarak Türk kadınının kahramanlığını bir kez daha gözler önüne sermiş ve bizlere örnek Türk kadını profilini oluşturmuştur.
         Türk Milletinde Cumhuriyet öncesinde olduğu gibi cumhuriyet sonrasında da kadına en üst seviyede değer verilmiştir. Öyle ki Türkiye, kadınlara seçme ve seçilme hakkını bugün medeniyetten söz edilen ülkelerden yıllar önce vermiştir.
         Teşkilatımızın adına başta şehadete ermiş kahraman Türk kadınlarının ve vatanları için cenk ederken pak kanlarını aziz vatanın toprağına kurban ederek şehadete ermiş şehitlerimizin anneleri olmak üzere, tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutlarım” dedi.

 

 

 

 

Add Comment