Türk İslam alemi olarak “on bir ayın sultanı” mübarek Ramazan Ayı’nı idrak etmemize sayılı günler kaldı. Rahmet kapılarının ardına kadar açıldığı, duaların arş-ı alayı titrettiği ve gönüllerin iman nuru ile coştuğu Ramazan Ayı’nın dini yönü kadar şüphesiz toplumsal yönden de büyük bir anlamı vardır.
Ramazan’da fert tuttuğu oruç ile nefsini köreltip yaptığı diğer ibadetleri ile Rabb-i Rahmana yaklaşmanın hazzını yaşarken, toplum Ramazan’ın mefhumları ile adeta bir bayram havasına bürünmektedir. Zira Rabbi’nin rızasına nail olabilme gayretindeki birey özellikle bu ayda kötülüklerden uzaklaşmakta İslam toplumunun temel özelliklerinden olan dayanışma ve yardımlaşma ön plana çıkmaktadır. Müslüman her zamankinden daha fazla komşusunun derdi ile dertlenmekte, yetimin, yoksulun ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya gayret etmektedir. Birey ile beraber toplum yapısına dair de bir takım kurallar öngören Yüce Dinimizin emirleri doğrultusunda adeta Ramazan Ayı refah içersinde geçmektedir. Fıtır sadakası ve zekat ile yoksullar hatırlanmakta, toplu olarak yapılan iftarlar ile evler bereketlenmektedir. Beraber olmanın hazzı ve paylaşmanın mutluluğu tüm yoğunluğu ile yaşanırken, dalga dalga gelen Rahmet kendini hissettirmektedir.
Bilindiği üzere, Ülkü Ocakları olarak bizler de bu rahmet rüzgarından ve birlikteliğin bereketinden faydalanmak için, her yıl ihtiyaç sahiplerine elimizi uzatmaya çalışmakta ve çeşitli Ramazan programları düzenlemekteyiz. Bu programlar vesilesiyle şehit ailelerimizi ve geçmiş yıllarda hizmet etmiş büyüklerimizi iftar sofralarında ağırlayarak, bir yandan hasret giderirken diğer taraftan büyük bir aile olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu yıl iftar soframızı biraz daha genişletip, necip milletimizin büyüklüğünü ve tüm “Türk Dünyası’nın” geniş bir aile olduğunu göstermek adına, iftar sofralarımızda inşallah Türk Dünyası’ndan gelen soydaşlarımızı ağırlayacağız. Bu çerçevede Ramazan Ayı boyunca tüm il ve ilçe teşkilatlarımız zulüm sebebiyle ülkemize gelen Türkmen ve Uygur soydaşlarımız başta olmak üzere soydaşlarımız ile “Ülkücü Aileler’in” beraber oruçlarını açması için seferber olacaklardır. Gönüllü olarak iftar sofrasına, soydaşıyla birlikte oturmak isteyen ailelerimize misafirleri teşkilatlarımız tarafından yönlendirilmek suretiyle, Ramazan Ayı süresince “Ülkücü Hareket” Türk Dünyası ile kucaklaşacaktır. Bu sofralarda misafirlerimiz yabancı bir ülkede olmadıklarını hissederken, kâh sıcak bir aile ortamına duydukları hasretlerini dindirecekler kâh tüm ıstıraplarını bir anlıkta olsa unutacaklardır. Misafirleriyle beraber iftar eden “Ülkücüler” bir yandan soydaşlarıyla beraber olmanın mutluluğunu bir yandan ise paylaşmanın hazzını hissedeceklerdir. Bu sofralarda dertler ve sevinçler paylaşılacak, bu sofralarda “Turan”a olan özlem dinerken, ümitler tekrar filizlenecektir. Tıp ki sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)’in ensar ile sahabeyi bir kıldığı gibi Anadolu Türklük’ü Batı Trakya’dan Doğu Türkistan’a, Kırım’dan Türkmeneli’ne kadar geniş bir coğrafyada yaşayan Türk Milleti’nin aziz evlatlarıyla birlikteliğini tazeleyecektir. Zulüm sebebiyle hatıralarını ve yakınlarını bırakarak, ülkemize gelen Türkmenler’in ve Uygur Türkleri’nin acıları bu sofralarda paylaşılacak, eğitim için gelen öğrenci kardeşlerimizin aile sıcaklığını hissetmesi bu iftar sofralarında sağlanacaktır. Bu sofralarda Kerkük Türküleri’nin yanıklığı hissedilecek bir dönem Türk medeniyetinin başkenti olan Kaşgar’ın bugünkü dertleriyle hem hal olunacaktır.
Sevgili Peygamberimiz(s.a.v)’in buyurduğu gibi, başı rahmet, ortası mağfiret olan Ramazan Ayı’nın başta “Esir Türkler ve Müslümanlar” olmak üzere Türk İslam coğrafyasına huzur ve barış getirmesini temenni ediyor, bu mübarek ayın sonunun tüm Müslümanlar için cehennemden kurtuluş olmasını Yüce Allah(c.c.)’tan niyaz ediyorum. Rabb’im iftar sofralarımızı bereketli ve amacında muzaffer kılsın, yapacağımız ibadetleri, tutacağımız oruçları kabul etsin.
Olcay KILAVUZ
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı
14 HAZİRAN 2015

Add Comment