Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu Anma Etkinlikleri kapsamında Ülkü Ocakları Akyazı İlçe Başkanlığınca “Kılıçkıran’dan Fırat’a Şehitleri Anma Programı” gerçekleştirildi.
Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu Anma Etkinlikleri kapsamında Ülkü Ocakları Akyazı İlçe Başkanlığınca Akyazı Sosyal Gelişim Merkezinde “Kılıçkıran’dan Fırat’a Şehitleri Anma Programı” gerçekleştirildi. Programa Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Sayın Soyhan Sofuoğlu Bey, Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanlığı Yönetimi, İlçe ocak Başkanları ve Yönetimleri, MHP Akyazı İlçe Başkanı Sayın Ali Dertli Bey ve MHP Akyazı İlçe Yönetimi tarafından geniş katılım sağlandı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından açılış konuşmasını yapan Ülkü Ocakları Akyazı İlçe Başkanı Sayın İbrahim Çalıkoğlu Bey; “Tarih 20 Şubat 2015 gününü gösterdiğinde, insan siluetine bürünmüş canavar ruhlu cani sürüsü bir yandan da Ülkücü Hareket’in yiğit duruşu karşısında her türlü kahpeliğe kalleşliğe başvurduğu sırada olayları alevlendiriyorlardı. Sınav haftasıydı. Okumaya gelen,vatanına milletine hayırlı birer fert olma gayretinde olan ülkücülerin sınava alınmaması için her türlü kahpeliğe de başvuruyorlardı bölücü mihraklar. Her türlü olayı çıkartıyor, her türlü kargaşanın önünü açıyordu. İşte burada karşılarına bozkurt yürekli kardeşimiz Fırat Yılmaz Çakıroğlu çıkıyor ve hedef haline geliyordu. 4 Ocak 1968 günü yola çıkan ‘Ülkücü Şehitler’ kervanına 20 Şubat 2015 günü Fırat Çakıroğlu olarak adını yazdırıyordu.” şeklindeki konuşmasını yaparken,Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanımız  Sayın Soyhan SOFUOĞLU bey konuşmasına Ülkücü şehitleri anarak başladı.
 “Ülkücü Hareket Türk Milletini her şeyinden çok sevmenin bedelini tarihin her döneminde en ağır şekilde ödemiştir. Mamaklarda C5’lerde en ağır işkencelere tabi tutulmuş, tabutluklara girmiş, tırnakları sökülmüş aman dilememiş iftarını açtıktan sonra kahpece kurşunlanan yolbaşçı Ruhi KILIÇKIRAN Ağabey ile şehitler kervanının öncülüğünü yapmış üniversite koridorlarında vatan hainleri tarafından ciğerleri bisiklet pompasıyla şişirilip camdan atılarak şehit edilen Dursun ÖNKUZU Ağabey ile kervan devam etmiş. Selçuk DURACIK, Cengiz BAKTEMUR idam sehpasına aslanlar gibi yürümüş tabiri caisse ölümleri korkutmuş. Ege Üniversitesinde tarih okurken tarih yazan vatan hainleri tarafından kahpece şehit edilen Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU şehitler kervanı devam etmektedir.” Ülkücü Hareketin yaşadığı zorluklar karşısında inancını vurgulayan SOFUOĞLU: ” Ülkücü Hareket ne zulümlere boyun eğmiş ne işkencelere aman dememiş ne de şehadet şerbetini içerken gözünü kırpmamıştır. Türk ve Müslüman düşmanlarına her zaman sarsılmaz bir kaya olarak set olmuş Türk’ün son kalesi olarakta mücadelesine yılmadan devam edecektir. ” diyerek inancın taze olduğunu vurgulamıştır.
“LİDERİN EMRİNDE GENEL BAŞKANIMIZIN İZİNDE!” 
SOFUOĞLU Yesevi Dergahından Ülkü Ocaklarına varan mücadelede ilim ve bilim yolunda ilerlediklerinin altını çizerek: “Bilge liderimiz, Türkmen Beyimiz Sayın Devlet BAHÇELİ Beyefendinin Ülkücü Türk gençliğine buyruğu olan “Her biriniz çift başlı Selçuklu kartalı gibi bir yönünüz Doğuya bir yanınız Batıya bakmalıdır.” Emrini kendimize şiyar edinerek tüm çalışmalarımız bu doğrultudadır.” demiştir ve ATATÜRK’ün BAŞBUĞ’un ve Ülkücü Şehitlerin ruhunu gençlerin taşıdığını söyleyerek şöyle devam etmiştir: “Ülkücü Hareket olarak Türk Milletinin yegane umudu olan son kalesi Ülkücü Türk Gençliği Lider Ülke Türkiye’yi her alanda inşa etmek üzere Başbuğumuzun izinde, Bilge Liderimizin emrinde, Yolbaşçımız Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Dr. Sinan ATEŞ Beyefendinin önderliğinde kutlu hedefe milim sapma göstermeden koşmaktayız.” SOFUOĞLU şehitlere vefa ve dua dileği ile konuşmasını sonlandırırken,Konuşmaların ardından sinevizyon gösterileri, Ülkücü şehitlerimizin hikayelerinin canlandırıldığı piyesler ve şiirlerin yer aldığı program yapılan ‘Ülkücü Yemini’ ile son buldu.