20 Ocak 1990’da Azerbaycan Bakü’de katledilen Azerbaycan Türkleri’ni anmak için Ülkü Ocakları Sakarya İl Binası’nda Yazar Nezmiyye Hicran konferans verdi. 

Konferans başta Tüm şehitler anısına saygı duruşu ve istiklâl marşının okunması ile başladı.

Konferansta ilk sözü alan  Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Soyhan Sofuoğlu  yaptığı açılış konuşmasında: “20 Yanvar (Ocak) Azerbaycan tarihinin kanlı bir o kadar da şanlı sayfalarından biri Sovyet Kızıl Ordu’sunun giriştiği katliamda şehitlerin kanı, Azerbaycan’da bağımsızlık ateşini ebediyete kadar tutuşturmuş oldu.

İşgalci Sovyet Ordusu, 20 Ocak 1990’da Bakü’ye tanklarla girerek 170 Azerbaycan Türk’ünü şehit etmiştir. Lenkeran ve Nefteçala şehirlerinde de 26 soydaşımız, işgalciler tarafından alçakça katledilmiştir.

20 Ocak(Yanvar) 1990 yılında, İşgalci Rus Kızıl Ordu tarafından hürriyet istediği için şehit edilen Azerbaycanlı Soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Aziz ruhları şad, mekanları Cennet olsun.Daha sonra konferansı veren Yazar zar Nezmiyye Hicran dinleyicilere konuyla alakalı bilgiler verdi.

Konferans Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanımız Soyhan Sofuoğlu Beyfendinin Yazar Nezmiyye Hicran Hanımefendiye plaket takdimi ile sonuçlandı.

 

 

 

 

Add Comment