8 Aralık 1995 tarihinde, geçirdiği elim bir trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede Hakk’ın rahmetine kavuşan, Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Merhum Ali Metin Tokdemir için Muğla/Milas Ülkü Ocakları tarafından bir anma töreni gerçekleştirildi.

Programa, merhum Ali Metin Tokdemir’in kardeşi Şair-Yazar Yüksel Çetin Tokdemir konuşmacı olarak katılırken, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, MHP Milas Belediye Meclis Üyeleri Kasım Özkan ve Mevlüt Kiriş’te katılımda bulundu.
Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Şehitlerimiz ve Mevlid Kandili olması sebebi ile Kur’an-ı Kerim okunması ve ardından dua edilmesiyle devam etti.
Programın açılış konuşmasını yapan Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül; “Başta merhum genel başkanımız Ali Metin Tokdemir olmak üzere tüm ülkücü şehitlerimize ahde vefa borcumuz vardır. Biz, bu borcu yerine getirmek üzere buradayız. Yarın da bu duruşumuzu bozmadan yolumuza devam edeceğiz. Ülkemiz, milletimiz ve davamız için şehit düşen tüm vatan evlatlarına Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok önemli ismi andı ve milletçe minnet ve şükran duyuyoruz” dedi.
Doğumundan ölümüne kadar geçen çileli bir yaşamı aktaran, Ali Metin Tokdemir’in kardeşi Yüksel Çetin Tokdemir ise söze; “Şuraya bir ülkücülüğün portresini çizin ve altına Ali Metin Tokdemir yazın. Çünkü çizeceğiniz portrenin tam da karşılığı Ali Metin Tokdemir’dir. Daha lise öğrencisi iken valilik kararıyla il dışına sürgün edilen, hatta gittiği ikinci ilde de yine valilik kararıyla sürgün edilen Ali Metin Tokdemir, 1959 Gümüşhane Kelkit’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini vatan toprağının muhtelif bölgelerinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini Eskişehir İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Yüksek tahsilini sürdürdüğü yıllar boyunca Ülkücü hareketin pek çok kademesinde yaptığı görevlerle Türk milliyetçiliğine büyük hizmetlerde bulunmuştur” diye başladı ve şöyle devam etti:
“Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı, Ülkü Ocakları Genel Başkan yardımcılığı daha sonra Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerinde bulunan Ali Metin Tokdemir, aynı zamanda çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yaparak ülkücü harekete farklı sahalarda emek vermiş, taze bir fidan gibi üzerine titrediği Türk gençliğinin milli ve manevi değerler etrafında yetişmesi için canını dişine takarak adeta serden geçmiştir.
Ömrünün baharında gençliğin eğitimi için büyük bir seferberlik başlatan Ali Metin Tokdemir, haftanın yarısını şehir dışında konferanslarda, seminerlerde ve eğitimlerde geçirmiştir. Türk milletini müreffeh yarınlara taşımak uğrunda Türk-İslam ülküsünü bayrak edinen Ali Metin Tokdemir; ülkücülerde cisimleşen yüksek Türk ahlâkını bünyesinde barındıran taraflı tarafsız herkesin imrenerek baktığı, örnek ve mümtaz şahsiyettir.
Sabır, azim ve kararlılık timsali Ali Metin Tokdemir, milletvekili olarak aziz Türk milletine hizmet etmeye karar verdikten kısa süre sonra Karadeniz’in vatansever insanlarıyla kucaklaşmak için çıktığı geziden dönerken Maçka ilçesine bağlı Başarköy yakınlarında geçirdiği elim trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede 8 Aralık 1995 tarihinde, 36 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.”
Ali Metin Tokdemir’in hayatından kesitler sunarken, 1980 darbesi sonrası cezaevi günlerinden çarpıcı notlar aktaran panelist Yüksel Çetin Tokdemir, yine aynı dönemde idam edilen Halil Esendağ ve Selçuk Duracık’tan da söz etti.

Add Comment