Malatya Ülkü Ocakları tarafından bir kütüphane daha hizmete açıldı . Malatya’nın Battalgazi İlçesindeki Hatunsuyu Palabıyıklı İlkokuluna, 400 kitaptan oluşan Dede Korkut Kitaplığı kuruldu.

Hem milli hem dini şuura sahip nesiller yetiştirmek istediklerini ve bu yolda “24 Kütüphane” projesinden 6. kütüphaneyi kurmanın onurunu yaşadıklarını belirten Malatya Ülkü Ocakları İl Başkanı Fevzi Şahin, “Bu kütüphanemizle birlikte kütüphane projelerimizi adım adım hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projemiz ile Palabıyıklı İkokulu’nda açtığımız 400 kitaptan oluşan Dede Korkut Kitaplığı ile geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın sağlam bir okuma kültürüne sahip olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

Okul öğrencilerine Dede Korkut hakkında kısaca bilgi veren İl Başkanı Şahin, “Dede Korkut (Korkut Ata), Oğuz Türklerinin eski destanlarında yüceltip kutsallaştırılmış, bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan bir bilgedir ve Türkler’in en eski destanı olan “Dede Korkut Kitabı”ndaki hikayelerin anlatıcısı ozandır. Prof. Dr. Fuat Köprülü Dede Korkut için, ‘Terazinin bir Kefesine Türk Edebiyatının tümünü, diğer kefesine de Dede Korkut’u koysanız yine de Dede Korkut ağır basar’ demektedir.” ifadelerine yer verdi.

Ülkü Ocakları İl Başkanı Fevzi Şahin konuşmasının ardından, Palabıyıklı İlkokulu öğrencilerine kırtasiye malzemeleri hediye ederek, öğrencilerle sohbet etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment