‘Toplumumuzun sıkıntısı kendisini bilmemektir’

Konya Ülkü Ocaklarının düzenlediği Tefekkür Akşamları’nda (Türk-İslam Sohbetleri) “İnsan ve Tarih Şuuru” konusunu anlatan Eğitimci Abdullah Topaç, tarihini bilmeyen toplulukların Alzheimer olmuş topluluğa benzediğine dikkat çekerek, “Bugünkü toplumumuzun temel sıkıntısı kendisini bilmemektir” dedi

 

Konya Ülkü Ocakları tarafından başlatılan ve her hafta çarşamba günleri farklı konu ve konukların katılımı ile gerçekleştirilen Tefekkür Akşamları (Türk-İslam Sohbetleri) gerçekleştirildi. Konya Ülkü Ocakları Ülkücü Şehitler Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen program, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı A. Metin Tokdemir’in anılmasıyla başladı. Merhum Tokdemir için Kur’an-ı Kerim okundu, ardından dua edildi. Tokdemir için gerçekleştirilen duanın ardından Eğitimci Abdullah Topaç, “İnsan ve Tarih Şuuru” konusunu ele aldı. Topaç, insan, tarih ve şuur kelimelerinin tarifiyle başladığı sohbetinde, tarih ve şuurun bir toplum için ne kadar önemli olduğunu anlattı. Tarihini bilmeyen toplulukların Alzheimer olmuş topluluğa benzediğini belirten Topaç, “Bugünkü toplumumuzun temel sıkıntısı kendisini bilmemektir. Yıllardır diyoruz; “Ey Türk, titre ve kendine dön!” diye. İşte bu yüzden diyoruz. Türk toplumu kendini bilmelidir. İspanyolların bir sporu var: Boğa Güreşi. Boğa güreşinde bir matador var, bir de gözlerini önceden kapatmak suretiyle sinirlendirilen bir boğa var. Boğanın gözlerini açarlar, matador elinde kırmızı bir şalla boğayı bekler, boğa da şuursuzca o kırmızı şala gider. Boğa şala vuracağım diye bir o duvara vurur bir bu duvara vurur. Sonra matador bıçakla boğayı yaralar, boğa güçsüz olmasına rağmen şuur yok ya yine matadora doğru koşar. Sonunda boğanın kafasını keser matador, insanlar da alkışlar. Bu yıllardır böyledir. Neden böyledir biliyor musunuz? Boğa tarih bilmez de ondan. Tarih bilseydi sonunu bile bile şuursuzca hareket etmezdi. Bu yüzden tarih ve şuur önemlidir” diye konuştu.

 

‘ŞUURLU NESİL İÇİN TARİH VE EDEBİYAT ÖNEMLİDİR’

 

Şuurlu bir nesil yetiştirebilmek için tarih ve edebiyatın önemli olduğuna dikkat çeken Topaç, bu noktada tarih ve edebiyat öğretmenlerine büyük görevler düştüğünü söyledi. Tarih ve edebiyat öğretmenlerinin bir toplumu yeniden meydana getirebileceğini savunan Topaç, sözlerine şöyle devam etti, “Tarih ve edebiyat öğretmenleri milli olmak zorundadır. Bunu tarihten bir örnekle açalım; Orhan Gazi, ölüm döşeğinde. Osman Gazi’yi çağırıyor ve diyor ki; “Bundan sonra bu milleti sen yöneteceksin, baş sensin. Lakin olurda büyük ordular büyük topraklar sahibi olursan, sakın ha kibirlenme. Çünkü bizim davamız Allah davasıdır” diyor. İşte çekirdek bu. Tarih öğretmenlerine düşen de bu çekirdeği hormonlanmamış bir şekilde yeşertmek. İşte ülkücü hareketin görevi budur” Yoğun bir katılımla gerçekleşen program, Abdullah Topaç’ın sunumunun ardından çay ikramı ve sohbetle devam ederek son buldu.

 

 

 

 

 

 

Add Comment