Kocaeli Ülkü Ocakları Bayanlar Birimi Başkanı Sema Keçeci hanımefendinin öncülüğünde, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan Ülküdaşlarımızla Bursa şehri ve tarihi mekanlar ziyaret edildi.

Rehber eşliğinde Pazar günü sabah saatlerinde başlayan gezi Tophane’de bulunan Osman Bey ve Orhan Bey türbeleri ile başladı. Daha sonra sırasıyla; Ulu Cami, çinileri ile meşhur Yeşil türbe ve Yeşil camii ile devam etti. Akabinde Emir Sultan Türbesi, 600 yıllık tarihi çınar ağacı, 1. Murat Camii, külliyeler ve hanlar gezilerek akşam saatlerinde noktalandı. “Ecdadımızın hükmettiği yerlerde, tarihe tanık olmaya çalışmak bizim için şerefti.” ifadesini kullanan Bayanlar Birim Başkanı Keçeci, “Bursa gezisi esnasında gördük ki miras olarak bizlere bırakılan her eserde bir zarafet, nezaket ve tarifsiz bir ruh vardı. Bu ruh muhakkak ki eşsiz Türk Kadınının etkisidir. Biz bu Bursa gezimizde Hayme Ana, Malhun Hatun, Devlet Hatun gibi sultan yetiştiren Türk Analarının hatıralarını da keşfettik.” dedi.

Kocaeli Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Özcan’ın yaptığı açıklamada,”Yarının mimarı olacak Türk Kızlarının özellikle tarih bilinciyle yetişmelerinde faydası olacağına inandığımız bu gezi ile geleceğe yön verecek Türk Kadınlarının daha sağlam imza atmalarını Cenabı Hakk’tan niyaz ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Add Comment