Kastamonu Ülkü Ocakları, “MEKKE’NİN FETHİ VE SEYYİD AHMET ARVASİ” Anma Programı Düzenledi.

Kastamonu Ülkü Ocakları, Mekke’nin fethi, Hz. Hasan’ın şehadeti, Sarıkamış şehitleri, eğitimci-sosyolog ve mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi için anma programı düzenledi.

İl Başkanlığı binasında gerçekleştiren anma programında, Kastamonu Ülkü Ocakları İl Başkanı Yunus ABAYOĞLU, Yönetim Kurulu üyeleri ve geleceğimizin teminatı Üniversite ve Orta öğretim öğrencilerimiz katıldı. Program saygı duruşu, istiklal marşı ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Program öncesinde konuşan Yunus ABAYOĞLU; Bizlerin, bugün bir araya gelme sebebimiz; Mekke’nin fethidir, Hz. Peygamberimizin gözünün nuru Hz. Hasan’ın şehadetidir, 100 yıl önce Sarıkamış’ta soğuğa, ayaza ve işgale karşı mücadele eden şehitlerimizdir. Bugün burada olmamızın sebebi, Ülkücü Hareket’in en önemli mütefekkirlerinden biri olan, ömrü çilerlerle, mücadeleyle geçen 21. yüzyılın Yesevisi Seyyid Ahmet Arvasi’dir” dedi.

Konuşmacı olarak, Sarıkaya Cami İmamı, İl Ocak Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Fatih GÜNDÜZ tarafından Mekke’nin fethi, Hz. Hasan’ın şehadeti, Sarıkamış şehitleri, eğitimci-sosyolog ve mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi için anma programında açıklamalar da bulundu.

Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke’yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed’in dünyaya geldiği, çocukluğunu ve gençliği geçirdiği, Nübüvvet kitabının baştan sona indirildiği, Hz Adem döneminden itibaren tevhid inancına merkez olmuş ve en önemlisi Müslümanların kıblesi olan Kabe’nin bulunduğu bir şehirdir. Bu sebeplerle Müslümanlar açısından ayrı bir yeri bulunmaktadır.Hicretten altı yıl sonra Müslümanlar Hz Muhammed ile birlikte umre yapmayı istemişlerdi. Bu yüzden peygamberimiz Kabe’yi ziyaret etmek için hazırlanmalarını söylemiştir. Hazırlıkların ardından, Mekke’ye doğru yola çıkılmıştır. Amaçlarının barış olduğunu anlatmak için yanlarına sadece yolcu kılıcı almışlardı. Müşrikler buna rağmen, Müslümanları Mekke’ye almamak için karar almışlardır. Zülhüleyfe mevkiinde ihrama giren ve umre için niyet eden Müslümanlara, Hz Muhammed kan dökülmesin diye Mekkelilerle anlaşma yapacaklarını söylemiştir. Hubeydiye antlaşması adı verilen antlaşmanın bazı maddeleri şöyledir. Müslümanlar Kabe’yi bu yıl ziyaret edemeyecek ve Mekke’ye giremeyeceklerdi, sonraki yıl üç gün Mekke’de kalacaklar ve Kabe’yi ziyaret edeceklerdi. Bu sürede Mekkelilerle görüşmeyeceklerdi.Kureyşli olanlardan biri Müslümanlığı kabul ederse, Müslümanlar bunu kabul etmeyecek, Mekke’ye sığınmak isteyen bir Müslüman geri iade edilmeyecekti.İki tarafta istedikleri kabileyle ittifak yapabilecekti.Bu antlaşmanın süresi on yıl olarak kabul edilmişti. Bu süre içerisinde Müslümanlar ve Kureyşliler birbirlerine saldırmayacaklardı.Bu antlaşmadan sonra Hz Muhammed sahabelerine geri dönmeleri için gereken emri verdi. Müslümanlar üzüntü içerisinde dönmeye başladılar. Peygamberimize inen Fetih suresi ileriki dönemlerde Mekke’nin fethedileceği müjdesini vermişti. Dedi. Konuşmanın ardından program sona erdi.

Bu vesile ile Bedir şehitlerini, Uhut şehitlerini, Kerbela şehitlerini, Çanakkale, Sarıkamış şehitlerini, teröre kurban verilen şehitleri, ülkücü şehitleri ve Türk-İslam ülküsünün mütefekkiri, gönül, fikir ve dava insanı olarak tanınan rahmetli Seyyid Ahmet Arvasi hocayı rahmet ve şükranla anıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment