Eğitimci-sosyolog, mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasî, Kars Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra günün anlam ve önemine değinen Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel şunları söyledi:

“Bugün bizler buraya yeni yılı kutlamak için toplanmadık. Bugün bizler Hıristiyanların bayramı olan noeli idrak etmek içinde bir araya gelmedik. Allah’ın izniyle bunlar bizlerden uzaktır. Bizlerin bugün bir araya gelme sebebimiz; Ülkücü Hareketin mütefekkirlerinden olan, ömrü çilerlerle, mücadeleyle geçen 21.yüzyılın Yesevisi olan, Seyyit Ahmet Arvasi’dir.

Bugün dünya genelinde olduğu gibi ne yazık ki, ülkemizde de noel adı altında insanlarımız haramlara gark olacaklardır. İstedik ki, Kars Ülkü Ocakları olarak, yarınlarımızın teminatı olan siz gençlerimizi bu akşam günahlardan, haramlardan, kötü işlerden uzak tutalım ve manevi değer yargılarımıza sahip çıkalım. Mekke bizler noel kutlayalım diye fetih edilmedi,  Sarıkamış’ta şehit olan kahramanlar bizler alkol, kumar, zina, sapkınlık edelim diye canlarını vermediler, Seyyid Ahmet Arvasi hazretleri bizler milli ve manevi değerlerden uzak yaşayalım diye bunca çileye talip olmadı. Arvasi Hoca o zindanları, o çileleri bizler bu kutlu davaya sahip çıkalım diye göze aldı. Müslüman Türk gençleri olarak, bugün mukaddesatımıza, milli ve manevi değer yargılarımıza, davamıza sahip çıkacağız. Çağın Ebu cehilleri, çağın Nemrutları, çağın Firavunları, çağın haram yiyicileri pusudadır. Bizleri tuzaklarına çekmek en büyük arzularıdır. Bunlara karşı uyanık ve dikkatli olmak zorundayız. Bizler dünyaya geldiğimiz zaman yalnız ve çıplak olarak dünyaya geliriz. İki metre kundak bezi ile beleniriz. Yüce Allah’ın bizlere takdir ettiği ömrü yaşar ve sonrada yalnız ve çıplak olarak ölürüz. Dört metre kefen bezi ile kefenleniriz. Önemli olan, kundak bezinden kefen bezine geçen zamanı Müslüman Türk gencine yakışır bir şekilde tamamlamaktır. İnanın ve iman edin zafer, Allah’a inanan ve Türklük için mücadele edenlerindir.

Arvasi diyor ki:

“Ben, İslâm iman ve ahlâkına göre yaşamayı en büyük saadet bilen, Türk Milleti’ni iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece İslâm’ı gaye edinen Türk milliyetçiliği şuuruna sahibim. İslâm’dan zerre taviz vermeden yepyeni kadrolar ve müesseseler ile zamanımızın bütün meseleleri, vahyin, Peygamber tebliğlerinin ve sünnet yoluna bağlı büyük müçtehitlerin açıklamalarının ışığında, yeniden bir tahlile ve tertibe tabi tutulabilir. İnanıyorum ki, hem Türk hem Müslüman olmak hem de muasır dünyaya öncülük etmek mümkündür. Asla unutmamak gerekir ki, yabancı ideolojiler, yabancı ve istilacı devletlerin fikir paravanlarıdır. Milletleri içten vuran sinsi tuzaklardır. Bunu bildiğim, buna inandığım içindir ki, Türk milletini parçalama oyunlarına ve tertiplerine karşı durmayı, büyük bir namus ve vicdan borcu bilmekteyim.”

Bu vesile ile Bedir şehitlerini, Uhut şehitlerini, Kerbela şehitlerini, Çanakkale, Sarıkamış şehitlerini, teröre kurban verdiğimiz şehitlerimizi, ülkücü şehitlerimizi ve Türk-İslam Ülküsünün mütefekkiri, gönül, fikir ve dava insanı olarak tanımladığımız rahmetli Seyyid Ahmet Arvasi Hocamızı Hakk’a yürüyüşünün 27. Yılında rahmet, minnet, şükran, ve dua ile yad ediyor, yüce Rabbimizin onlardan ve ebediyete intikal eden bütün Türk İslam Ülkücülerinden razı olmasını diliyoruz.” Dedi.

Konuşmanın ardından Seyyid Ahmet Arvasi hocanın hayatını konu alan bir slayt gösterisi düzenlendi. Program çeşitli ikramların ardından son buldu.

 

 

 

 

 

 

Add Comment