Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Kapaklı İlçe Başkanlığı geçen hafta Perşembe akşamı Kapaklı Yıldızkent Aksu kafe de İslam ve Kadın konulu konferans verdi.Konferansa Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanı Bahadırhan ALTINIŞIK , Türk Diyanet Vakıf-SEN Çorlu İlçe Başkanı Gülay SORMAGEÇ, Geçmiş Dönem Türk Ocakları Çorlu İlçe Başkanı Macit SORMAGEÇ ,Ülkü Ocakları Çorlu İlçe Başkanı Hayrullah ZIVALIOĞLU , Ülkü Ocakları Tekirdağ Bayanlar Birimi , Ülkü Ocakları Çerkezköy Bayanlar Birimi,Ülkü Ocakları Kapaklı İlçe Başkanlığı yönetimi ve yeni kurulan Kapaklı Ülkü Ocakları Bayanlar Biriminin yanı sıra ilçe halkı katılım sağladı.

Konferansın sunumunu gerçekleştiren Kapaklı Ülkü Ocakları Yönetim Kurulu üyesi Ferdi DOĞAN Nisa Suresinin birinci ayeti ile programı başlattı.Program bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı okunarak devam etti.

Konferansın açılış konuşmasını Ülkü Ocakları Kapaklı İlçe Başkanı Ersan COŞKUN yaptı.

Konferansımıza hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan COŞKUN ‘‘ Konferans talebimizi kabul ederek bizleri onurlandıran, Sayın Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanım Bahadırhan ALTINIŞIK a ,Sayın Gülay SORMAGEÇ hocama,Geçmiş Dönem Türk Ocakları Çorlu İlçe Başkanı Sayın Macit SORMAGEÇ Başkanıma,Ülkü Ocakları Çorlu İlçe Başkanım Hayrullah ZIVALIOĞLU na , Ülkü Ocakları İl ve İlçe Bayanlar Birimi Temsilcilerime basın mensubu arkadaşlarıma ve siz değerli misafirlere teşekkürlerimi sunuyorum.Kapaklı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak hepinizi saygıyla selamlıyorum.Yüce Allah ın Rahmeti,mağfireti,bereketi üzerimize olsun.Kapaklı Ülkü Ocakları vasıtasıyla şimdiye kadar değişik konularda,farklı katılımcılarla konferanslar verdik bu akşamda İslam ve Kadın konulu konferansla bizleri buluşturduğu için Allah a hamdolsun.Konferansımıza katkı veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bütün iyilikler ve güzellikler,Alemlerin Rabbi,din gününün,hesap gününün tek hakimi,dünya ve ahret hayatının tek Maliki,Evren üzerinde tek otorite ,kendinden başka ilah olmayan çaresizlerin ve kendine yönelenlerin Veli’si,yarattığı her şey mükemmel olan Halık,mükemmel olarak yaratılan insanın , yaratılış amacına ulaşmaları için,insanlar içinden seçtiği nebileri,risaletle görevlendiren , insanoğluna kılavuz ilkelerini bildiren ve bu ilahi mesajla dünya ve ahret kurtuluş ve saadeti vaat eden Allah a hamdolsun.

Allah u Teala şöyle buyuruyor:

‘’ Elif lam mim sad.Bu sana kendisiyle uyarman için ve müminlere öğüt olarak indirilmiş bir kitaptır.Artık ondan dolayı göğsünde bir sıkıntı olmasın.Rabbinizden size indirilene uyun.Onu bırakıp başka dostlara uymayın.Ne kadar da az öğüt alıyorsunu! ‘’ buyurmuş.

Bizlere Kuran da her şeyi bildiren Rabbim kadınlarımızın İslam da yerini de bizlere açıkça bildirmiştir. Ve buyuruyor ‘’ Kadınlarınız konusunda Allah tan korkun.Çünkü siz onları Allah tan emanet aldınız.’’

Dinimizde kadınlarımıza bu kadar değer verilirken ülkemizde kadın şiddetine,tacizine yeterli cezaların verilmemesi bizleri üzmektedir.Emaneti her zaman gözümüz den sakınacağımızı belirtmek ister kadının dinimizdeki yerinin anlatılacağı İslam ve Kadın konferansımıza katıldığınız için teşekkür eder Allah a emanet olmanızı dilerim. ‘’ diyerek sözlerini noktaladı.

Konferansın Protokol konuşmasını Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanı Bahadırhan ALTINIŞIK yaptı sözlerine Türklerde İslamiyet öncesinde kadının yeri ile başlayan ALTINIŞIK ‘’ Eski Türk toplumlarında aile en önemli sosyal birlik olduğundan , ailenin temelini teşkil eden kadın,Türk destanlarında ve Türk felsefesinde öyle yüce bir mertebeye kurulmuştur ki kadını öylesine yüce bir varlık haline getiren töreye ve kültüre hayran olmamanın imkanı yoktur.Kadın,erkeğin yoldaşı ve çocuklarının anası olmak gibi önemli bir vazifeye ile görevlendirilmiştir.Daha da önemlisi Türk Milletinin tek bereket kaynağıdır.Kendisine verilen bir takım haklardan dolayı hanların,hakanların,cengaverlerin önünde saygıyla eğildikleri bir şeref abidesidir.

En eski Türk inancına göre Han ile Hatun  gök ile yerin evlatlarıdır.Kadın burada yedinci kat göktedir.Kadına,böylesine bir kutsallık veren törede kadının dövülmesinin,horlanmasının imkanı yoktur.Zaten Türk kültüründe ve destanlarında böyle bir durum göze çarpmamaktadır.Türk destanlarında kadın erkeğin daima yanındadır.Onların güç ve ilham kaynağıdır. Dede Korkut hikayelerinden olan Deli Dumrul da,Dumrul canının yerine can bulma çabasına girince bunu kadınından bulmuş,kadın ona hiç çekinmeden canını vereceğini söylemiştir.Yine Türk kültüründe destan kahramanları iyi ata binen,iyi kılıç kullanan,iyi savaşan kadınlarla evlenmek istemektedir.Nitekim Dede Korkut taki Bamsı Beyrek hikayesinde yer alan Banu Çiçek bunun en güzel misalidir.

Türk kadını,diğer toplumlarda olduğu gibi baskı altında tutulmuyor,aşağılanmıyordu.Kadının yüceliği Altay Dağlarının en yüksek tepesine Kadınbaşı ismi verilerek,sanki çağlar sonrasına mesaj gibidir.İslam öncesi Türk toplumlarında kadına böyle bir bakış açısı var iken Türk toplumu dışında kalan milletlerde kadının durumu acınacak bir haldedir.

İngiliz piskoposu Dour un 1888 yılında Westinster Kilisesinde vaaz verirken söyledikleri tüyler ürperticidir. ‘’ Bundan yüz sene öncesine kadar kadın erkeğin sofrasına oturma hakkına sahip olmadığı gibi sorulmadan söze başlaması caiz değildi.Kocası başının ucuna kocaman bir sopa asardı ve karısı ne zaman emrini tutmazsa onu kullanırdı.Kadının sözü kızlarına geçmezdi.Erkek çocuklar ise;analarına ev içinde bir hizmetçi kadından fazla paye vermezlerdi.’’

Çin de ise , boşanma hakkı sadece erkeğe mahsustu.Kadının böyle bir hakkı yoktu.Oysa Türk kadını tüm haklara sahipti. Koca karısını,kadında kocasını boşayabilirdi.Koca karısının getirdiği çeyizinin bedelinin verirken,kadın para vermek veya mihrinden vazgeçmek suretiyle kocasından boşanabilirdi.İşte bu dönemlerde , Türk kızları ve kadınları , toplumun şerefli bir ferdi olarak itibar görmüşlerdir.Türk kadının böyle ihtişam içinde ve saygı görerek yaşaması Türk karakter ve kültürünün yüksek değerinini ifade eder.Türkler  İslamiyeti kabul ettikten sonra yine kadınlarına kızlarına aynı saygı ve sevgiyi gösterebilmiş Türk karakter ve kültüründen vazgeçmemiştir.

Bizleri böyle güzel bir programda topladığı için Ülkü Ocakları Kapaklı İlçe Başkanım Ersan COŞKUN ve yönetimine teşekkür ediyorum konuklarımızın da ayaklarına sağlık hayırlı akşamlar diliyorum Allah a emanet olun.’’ diyerek konuşmasını noktaladı.

İl Başkanının protokol konuşmasının ardından konferans a konuşmacı olarak katılan Türk Diyanet Vakıf-Sen Çorlu İlçe Başkanı Gülay SORMAGEÇ İslam da Kadının yerini geniş açıdan ele alarak Kuran dan örnekler göstererek ,kadının Türk toplumunda önemli yer edindiği gibi İslam dada büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirdi. Program son bulduğunda Ülkü Ocakları Kapaklı İlçe Başkanı Ersan COŞKUN konferansa konuşmacı olarak katılan ve zengin bilgilerini paylaşan Türk Diyanet Vakıf-Sen Çorlu İlçe Başkanı Gülay SORMAGEÇ e teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

 

 

 

Add Comment