İzmir/Selçuk Ülkü Ocakları, Bölgemizde Kuvayi Milliye Hareketinin lideri olan Mahmut Esat Bozkurt’u ölüm yıl dönümü dolayısı ile kabri başında dualarla andı.

Selçuk Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Memiş Esener Kuşadası ve Selçuk’ta Kuvayi Milliye Hareketinin lideri olan Mahmut Esat Bozkurt’un ölüm yıl dönümü dolayısı ile ilgili bir açıklama yaptı. Esener yapmış olduğu açıklamada Selçuk’ta Kuvayi Milliye Reisi Mahmut Esat Bozkurt’a biran önce iadeyi itibar yapılmadır dedi.

İzmir/Selçuk Ülkü Ocağı Başkanı Memiş Esener yapmış olduğu açıklamada; ‘‘Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuki temellerinin atılmasında büyük payı olan, Türk Milliyetçiliği düşüncesinin önemli isimlerinden biri olan Kuşadası ve Selçuk’ta Kuvayi Milliye Hareketini kuran Mahmut Esat Bozkurt’u ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Mahmut Esat Bozkurt`un Türkiye Cumhuriyeti için büyük bir anlam taşıdığını ve gelecek nesillere bu önemli kişiliğin mutlaka anlatılması gerekiyor’’ dedi.

İzmir/Selçuk Ülkü Ocakları Başkanı Memiş Esener açıklamasına şöyle devam etti; Atatürk`ün yakın çalışma arkadaşı Mahmut Esat Bozkurt`un sadece Cumhuriyetin kuruluşundan önce değil, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşu sırasında da önemli hizmetler vermiştir. Avrupa`da eğitimini yarıda kesip bir geminin ambarında Türkiye’ye gelen Mahmut Esat Bozkurt’un Kuşadası ve Selçuk cephesinde Kurtuluş Savaşı’na katılarak önemli başarılara imza atmıştır. Torbalı’dan başlayarak Selçuk, Kuşadası, Ortaklar yörelerini içine alan bir cephe kuran Mahmut Esat Bozkurt düşmana göz açtırmamıştır.

Türk Milliyetçileri olarak, bize hizmet eden insanları hayırla anmak ve onların adlarını yaşatmak, gelecek nesillere tanıtmak en önemli görevimizdir. Yaşadığımız bu günler, ülkemizin Mahmut Esat Bozkurt gibi büyük devlet adamlarına ne kadar çok ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bizlerde Türk Milliyetçileri olarak rahmetli Mahmut Esat Bozkurt’un şu sözünü tüm dünyaya tekrardan haykırmak istiyoruz. ‘‘Ülkeyi Rumlar’ın, Ermeniler’in, Yahudi ve dönmelerin, bölücülerin idare ettiği ve Hıristiyan Emperyalist Batı ülkelerine peşkeş çektiği bir duruma sokmak ve bunun adına “demokrasi, insan hakları” demek, İHANET’ten başka bir şey değildir! ’’ dedi.

CADDENİN ADI DEĞİŞSİN

Esener sözlerine şöyle devam etti; ‘‘Mahmut Esat Bozkurt’un çok önemli hizmetler verdiği yerlerden biri olan Selçuk’ta Kuvayi Milliye Reisi Mahmut Esat Bozkurt’a biran önce iadeyi itibar yapılmadır. 18 yıl öncesine kadar Selçuk ilçemizde Mahmut Esat Bozkurt adını taşıyan bir cadde vardı. Ne olduysa Mahmut Esat Bozkurt Caddesi’nin adı ne yazık ki Anton Kalinger olarak değiştirildi. Göreve geldiğimiz günden beri de bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini çeşitli vesilelerle kamuoyu ile paylaşıyoruz. Neden Atatürk’ün yakın çevresinde yer alan ve bölgenin kurtarılması için her şeyini feda eden Mahmut Esat Bozkurt’un adının bulunduğu caddenin adı değiştirilir. İstiklal savaşının kahramanlarından, Kuvayi Milliye ruhunu Selçuk ve Kuşadası’nda başlatan Mahmut Esat Bozkurt’un adı tekrar bu caddeye verilmelidir, eğer bu mümkün değilse adına yakışır bir yere verilmeli ve geçmişte yapılan bu ayıptan Selçuk kurtarılmalıdır. Atamızın bakanına yapılan bu ayıbın derhal düzeltilmesini kamuoyu vasıtası ile tüm halkımızla ve ilgili kurumlarla paylaşıyoruz’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment