İstanbul’un Fethinin 566. yılı Münasebetiyle “Fetih Şöleni” Düzenlendi.

İstanbul’un fethinin 566. yılı dolayısıyla “Fetih Şöleni” düzenlendi. Topkapı Kaleiçi Meydanı’nda düzenlenen şölen, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Edilen duanın ardından katılımcılar, birlikte oruç açtı. Şölende, Ülkü Ocakları tarafından hazırlanan İstanbul’un fethiyle ilgili kısa film izlendikten sonra mehter takımı sahne aldı. Programda sanatçılar Atilla Yılmaz ve daha önceden Devlet Bahçeli ve Ülkü Ocaklarını ziyarette bulunan Yusuf Güney sahne aldı. Programa MHP MYK Üyesi Ahmet Yiğit Yıldırım, MHP MYK Üyesi Yüksel Kaleci, MHP MYK üyesi Davut Haskırış, Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan, Ankara Ülkü Ocakları Başkanı İlker Darıcı, Şehit Süleyman Özmen’in Ağabeyi Selahattin Özmen, Şehit Velican Oduncu’nun Ağabeyi Tahir Oduncu, Genel Merkez Yöneticileri, farklı il ve ilçelerin Ülkü Ocakları başkanları ve davetliler katılım sağladı.
Burada konuşan Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sinan Ateş, İstanbul’un dünyanın incisi olduğunu dile getirdi. Genel Başkanımız, “İstanbul, Türk ülküsü, Kızılelma’dır. İstanbul, 566 yıl önce bugüne kadar parçalar halinde bulunan Türk medeniyet tasavvurunun bütün birikimiyle tamama erdiği yerdir. İstanbul tarihtir, medeniyettir, fetihtir, kardeşliktir. Mazlumların kulağı İstanbul’a kesilmiştir, masumların kalbi İstanbul için çarpmaktadır.” dedi.
Genel Başkanımız, “Fetih ekseni birbirini tamamlayan üç sembolden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi Muzaffer Kumandan Sultan Mehmet Han’dır. Talihin ve tarihin bağrından Türk’ün ufkuna doğan bir kahramandır. İkincisi fethin manevi önderi Ak Şemsettin Hazretleridir. Ariflerin dudaklarından dökülen kelam; âlim ve gönül insanlarının dualarıyla devleşen irfan kalesidir. Üçüncüsü üç hilali, aldığı kırk ok darbesine rağmen İstanbul burçlarına diken, Ulubatlı Hasan’dır. Ulubatlı Hasan, fethe memur edilmiş kahraman Türk askerinin cesareti, cesameti ve kudretidir.” sözleriyle fethin önemli sembollerine dikkat çekti.
Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş, “Bizim için aziz hatıraların ve kutlu tarihin adı olan fetih günü; Haçlı zihniyeti için asla unutamadıkları bir sarsıntı ve kaybın da başlangıç noktasıdır. Fetih, yüzyıllardır Türksüz bir Anadolu arayışındaki Batı barbarlığına karşı en kesin ve keskin cevap olmuştur. Akmescit’ten Bişkek’e, Üsküp’ten Halep’e, Hicaz çöllerinden Asya steplerine, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar bütün Türk ve İslam yurtlarının son siperidir. Bu siper düşerse, tarihimiz sükût edecek, milli ümitler sönecektir. Bu siper, Allah muhafaza, zillete teslim olursa muzaffer asırların, muazzez ahlakın, muhteşem anıların nice miras ve emanetleri kararıp körelecektir.” diyerek fethin ve topraklarımızın kıymetinin önemine vurgu yaptı.

Birlik ve beraberlik çizgisinden ayrılmayacaklarını vurgulayan Ateş, İstanbul’un Türkiye demek olduğunu söyledi. Genel Başkanımız Sinan Ateş, “İstanbul bekadır. Bekamızı can pahasına muhafaza edeceğiz. Birlik ve beraberlik çizgisinden ayrılmayacağız. 23 Haziran’da İstanbul seçimlerinde kendinizin, İstanbul’un ve hatta hatta ülkemizin geleceğine oy vereceğinizi unutmayın. Ülkücü gençliğin kararı bellidir. Ülkücü gençlik, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkma mücadelesinde Cumhur İttifakı’nın yanındadır. Türk gençliğinin en doğru kararı vereceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Add Comment