Isparta Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından 3 Mayıs Milliyetçiler günü münasebetiyle “3 Mayıs 1944’ün Önemi” adlı konferans düzenlendi.

Isparta Ülkü Ocakları İl Başkanı Akif Çapraz, yönetimi, ülkü ocakları mensuplarının katıldığı Konferansı emekli öğretmen Adem Ünlü verdi.

Emekli öğretmen Adem Ünlü Konuşmasında şunlara yer verdi; “ 3 Mayıs o gün ki düzene karşı bir başkaldırış değil bir sivil toplum hareketinin ortaya konulmasıdır. O dönemde o günün gençleri o günün gençleri tabutluklarda dahi asla pişman olmadan gereğini yerine getirmişlerdir. 3 Mayıs’tan önce de Türkçülük vardır. Ali Suaviler, İsmail Gaspıralılar, Ziya Gökalpler ama bu dönemde söylem ve fikir noktasındadır. Ama 3 Mayısla birlikte hareket olmuş büyük kitleleri davanın içerisine katmış Anadolu’ u harekete geçirmiştir. Başbuğ Alparslan Türkeş 3 Mayısı Türk Milliyetçilerinin bayraklaşan hareketidir diyerek tarihe not düşmüştür.

3 Mayıs’a nasıl gelindiğini anlatan Hüseyin Nihal Atsız’a özel bir parantez açarak önemini ve hayatını anlattı.

Isparta Ülkü Ocakları Başkanı İl Akif Çapraz’ da Ülkenin geldiği noktada 3 Mayıs’ın daha iyi anlaşılması gerektiğini 3 Mayıs’a geline kadar yaşanan süreçle bugün geldiğimiz süreç’ in birbirine paralel gittiğini söyledi.  O dönemde Türk’ün hor görülmeye çalışıldığı günlerdi şimdi de öyle. Dün birileri kızıl sabahı beklerken bugün birileri BOP eş başkanı olarak Amerika’ ı bekliyor. Dün İstiklal marşında ayağa kalkmayan melezler bugünde İstiklal Marşında ayağa kalkmayan gafiller vardır. Dün “Türk değilmişsiniz Allah belanızı versin Alman veya İngiliz olmadığıma pişmanım” diyen varken şimdi “Ne Mutlu Türk’üm” demeyi yasaklamaya kalkanlar var. Ama Kimsenin Türk’ü hor görmesine müsaade etmeyeceğiz. Hiç Kimse unutmasın ki Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “ Bu memleket tarihte Türk’tü, halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.” Diyerek sözlerine son verdi.

 

Add Comment