Ülkü Ocakları Yunus Emre İlçe Başkanlığı tarafından Eskişehir Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleşen ve Eskişehir Kent Konseyi Bağımlılık Çalışma Grubu Başkanı, Öğretim Görevlisi Fatımatüzzehra Kıraç’ın konuşmacı olarak katıldığı “Damarlarındaki Asil Kanı Kirletme” adlı “Madde Bağımlılığının Zararları ve Uyuşturucu ile Mücadele” konulu konferans düzenlendi. Konferansta, gençlerin illegal uyarıcı ve uyuşturucu maddelere karşı artan bağımlılıkları tartışıldı. Yaklaşık olarak 400 kişinin katıldığı konferans yoğun ilgi gördü.
 
 
“Uyuşturucu madde ile ülke olarak savaşmalıyız”
 
 
Uyuşturucu maddelerle tüm güçleri ile savaştıklarını belirten Ülkü Ocakları Yunus Emre İlçe Başkanı Ahmet Biricik, gözü yaşlı annelerin ve babaların her zaman yanında olduklarını ifade etti. Biricik, konuşmasının devamında; “Son günlerde ölüm haberleriyle kamuoyunda daha yoğun olarak yankı bulan ve her türlü arz mücadelesine rağmen, deneme ve kullanım oranları giderek artan, illegal uyarıcı ve uyuşturucu maddeler; bağımlılık alanında karşılaşılan toplumumuzun ve dünyanın en can yakıcı sorunu halini almıştır. Gün geçmiyor ki, ülkemizin herhangi bir yerinden gözü yaşlı bir anne veya yüreği yanık bir babayı bağımlı yavrusu için mücadele ederken, çırpınırken görmeyelim. Bağımlılıkla mücadelenin sadece gözü yaşlı annelerimizin, yüreği yanık babalarımızın, tüm dünyada olduğu gibi Türk gençliğini de avuçlarının içine alarak etkisiz hale getirmek isteyen uyuşturucu çeteleri ve bunlarla ilişkili odakların kirli tuzaklarına düşmüş gençlerimizin işi olmadığını bilmekteyiz. Devletimizin güvenlik kuvvetlerinin yanı sıra,  özel sektör ve sivil toplum örgütleri gibi birçok paydaşın ortak çabasını ve uzun soluklu bir programın tavizsiz uygulanmasını gerektirdiğinindi farkındayız. Bu bağlamda, kişi ve toplum sağlığını, aile kurumunu, ahlaki değerleri, gençlerin eğitimini ve gelişimini tehdit eden uyuşturucu kullanımı ile mücadele konusunda; Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ beyefendinin görüş ve talimatları doğrultusunda ‘’ YENİ CEPHEMİZİN ADINI, UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE SAVAŞ’’ olarak belirlenmiş ve  ülke genelinde bir mücadeleye girilmiştir.  Evrensel insan haklarına saygılı, sosyal çevrenin değerlerini de dikkate alarak topluma karşı sorumluluk duygusuyla hareket eden Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, İl ve ilçe Başkanlıklarında “Uyuşturucu İle Mücadele Platformu” çalışmalarına başlanmış olup, bugünde tüm kararlılığıyla devam etmekte olduğu herkesçe görülmektedir. 
 
Ülkü Ocakları Eskişehir Yunus Emre İlçe Başkanlığı Olarak bizde bu mücadele içersinde etkin rol alarak üstlendiğimiz görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Bu konuda öncelikli olarak Hizmet Binamızın şartlarını iyileştirerek gençlerimizin ocağımızda daha çok vakit geçirmelerini sağladık. Böylelikle gençlerimizin kötü ortamlardan ve alışkanlıklardan uzak durmaları sağlandı. Ardından geniş kapsamlı bir kütüphane oluşturduk. Her geçen gün kütüphanemize yeni kitaplar alarak kitap sayımızı arttırdık. Gençlerimize okuma alışkanlığı edindirmek için faaliyetlerde bulunmaktayız. Şüphesiz bu mücadelemizde bizi sonuca götürecek en etkin yolun eğitimden geçtiğinin farkındayız. Vermiş olduğumuz eğitimlerde ve kendi aramızda yaptığımız sohbetlerde de gençlerimize sık sık uyuşturucunun zararlarından bahsediyoruz. Onları ilme, spora, sanata yönlendirerek onların kötü ortamlardan ve alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca saha çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Yaptırmış olduğumuz kitap ayraçlarını ve el broşürlerini bölgemizde pek çok alanda dağıtarak; bir yandan uyuşturucunun zararlarına dikkat çekerken bir yandansa madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele konusunda büyük bir öneme sahip olan gençlerimizin okuma alışkanlığı edinmeleri, spora ve sanata yönelmeleri konusunda duyduğumuz hassasiyeti vurgulamayı amaçlıyoruz. Özellikle yakından ilgilendiğimiz ve her türlü sorunlarında yanlarında olmaya çalıştığımız Irak’tan ve Suriye’den gelen Türkmen Ailelerimiz ve çocuklarıyla sürekli olarak görüşmekteyiz. Kötü niyetli kişilerin fırsattan istifade ederek bu ailelerimizi ve çocuklarını kullanmak isteyecekleri göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu nedenle bu ailelerimize ve çocuklarına daha yakın durarak, sorunlarını dinleyerek, çözümler üreterek,  bu çetelere ve işbirlikçilerine fırsat vermememiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle ihtiyaçları doğrultusunda ailelerimize destek sağlayarak, özellikle çocukların daha iyi şartlarda eğitim görebilmeleri için elimizden geldiği kadar yardımcı olunmakta ve çalışmalarımız bu yönde devam etmektedir. 
 
Konuşmama son verirken gençliğimizi bu illete teslim etmeyeceğimizi, mücadelemize yılmadan, usanmadan, sabırla devam edeceğimizi belirterek ve Sn. Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ Beyefendinin ısrarını tekrarlayarak; Türk gençliğini; ilme, spora ve sanata davet ediyorum.” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Add Comment