Eskişehir Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından Eskişehir Ülkü Ocakları İl Binasında ”Türk dili ve Hoca Ahmed Yesevi” konulu bir konferansı düzenlendi. Konferansa üniversite ve ortaöğretim birimleri katıldı.

Açılışı il başkan yardımcısı Mustafa Bekçi yaptı. “Bizi, toplum olarak bir arada tutan birçok bağ vardır. Millet olabilme imkânını sağlayan en temel unsurlarından tarih bağıdır. Tarih bir milletin hafızasıdır. Ülkücü gençlik olarak tarihimizin en önemli abide şahsiyetlerinden Hoca Ahmed Yesevi’nin hikmetlerinden feyz almaya çalışacağız. Ayrıca birimlerimizde eğitim ve soysal alanlarda çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Ülkücü Yazarlar Derneği Başkanı Dr. Hayati Bice, ‘Türk Dili ve Hoca Ahmed Yesevi’ konulu konferansta “ Türk ve İslam tarihinin zirve isimlerinden Hoca Ahmed Yesevi, manevi hayatında asırlardır devam eden ve “Pir-i Türkistan”, “Hazret-i Türkistan” namı ile anılan büyük bir Türk mutasavvıfı, bir mürşid-i kamildir.

Anadolu ve hatta Rumeli’nin Türkleşmesinde ve İslam yurtları haline dönüştürülmesinde çok önemli bir yeri olan Hoca Ahmed Yesevi dün olduğu gibi bugün de dünya Türklüğünü dizleri dibinde bir araya getiren manevi yol göstericimiz olmaya devam etmektedir.” dedi.

Konferans sonunda sorulan soruları cevaplayan Hayati Bice, üniversite öğrencilerine  -Ülkücü Hareket Üzerine Notlar, -Türkistan Rüyası, -Türk Yurtları Üzerine Notlar isimli kitaplarını hediye etti.  Konferans, üniversite öğrencileri ile toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı. ​

 

 

Add Comment