Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanlığı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılı dolayısıyla panel düzenledi. Panele Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı yanı sıra Aydın Türk Ocakları ve İncirliova Belediyesi de destek verdi. Sinevizyon gösteri, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Şehitlerimiz için Kur’an okundu. Tarihçi Emre Özbey, Edebiyatçı ve Hukukçu Ömer Karataş’ın konuşmacı olarak katıldığı programın moderatörlüğünü Dr. Eyüp Doyuran yaptı.

Yoğun ilgi gören programda bir konuşma yapan Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı M. Mustafa Karaca, “Bugün bizi burada bir araya getiren şey kendi Tarihimiz, tarihimizin anıtsal bir sayfası. Böylesi bir anıtsal tarihi bir günün hepimize bıraktığı bir miras olarak milli kimliklerimiz bu anıtsal günlerin gölgesinde hayat bulmakta ve böylece hepimizin varlığına büyük bir değer katmaktadır.

Çanakkale’den yükselen şahadet çınarı bugün burada varlığımızı mümkün kıldığı içindir ki her birimiz bu şahadete ve şehitlerin her birine karşı bir mesuliyet taşıyoruz. Onlar bu toprakların ruhunu, kimyasını omuz omuza çarpışarak oluşturdukları için bize kalan mesuliyet kutsal bir milli sorumluluktur. Bu nedenle o şehitlerin nesilleri olarak bu memleketin asli değerlerine sahip çıkmak ve bu değerlerle bir arada güzel bir dünya kurmak zorundayız. Şehitlerimizin her birinin ruhunun huzuru için bugün bu topraklar üzerinde yaşayan her birimiz bu memleket adına emek vererek, birlik ve beraberlik için onların emanet ettikleri topraklara, değerlere ve bayrağa sahip çıkmak ve daha ilerilere taşımak mecburiyetindeyiz. Bunları yaparak ancak, onlara olan borçluluğumuzu bir nebze yerine getirmiş olabiliriz. Sahip olduğumuz her şey öncelikle manevi bir tarafa sahiptir ve bu manevi yön, bugün burada andığımız Çanakkale Şehitleri gibi tarihimizi oluşturan her bir neferin ürettiği bir ruhtur. Bu ruh İslam bayrağına ve ülküsüne, Türklük bayrağına ve ülküsüne ilelebet süreklilik veren ve bizleri onun birer parçası kılan yüce bir ruh olarak bize büyük bir tarihi kimlik ve emanet olarak devredilmiştir. Bu emaneti her hal altında korumak bizlerin görevidir.” dedi.

Program, Genel Merkez Sanatçımız Yıldırım Yıldızdoğan’nın okuduğu Çanakkale Türküleriyle son buldu.

 

Add Comment