Antalya Ülkü Ocakları, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle o günleri hatırlatmak için üzüm hoşafı ikram etti.

Muratpaşa Camii’nde gerçekleşen programda, cami cemaatine ve Antalyalı vatandaşlara üzüm hoşafı ikram edildi.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanı Av. Emrah Taşkın; “Çanakkale, milletimiz için bir varlık ve yokluk savaşı; imkânsızın başarıldığı bir destandır. Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biridir”  dedi.

“Vatanına, değerlerine bağlılık adına beklentisiz ve adanmışlık duygusu ile hareket ederek, hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadan, hadiselerin karşısında sarsılmaz bir iman ve ümitle direnmenin adı olan Çanakkale, milletimizin sarsılmaz duruşunun ve ümit var oluşunun dosta/düşmana gösterildiği yerdir” diyen Taşkın, “Tarihten silinmek istenen bir milletin yokluk ve imkânsızlığa rağmen vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi ile milletimiz, varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olamayacağını bütün dünyaya göstermiştir. Canını dişine takarak bu zaferi kazanan milletimiz, tarihin altın sayfalarında yerini almış, milli bilinç ve ruhun oluşmasını da sağlamıştır” dedi

“Özgürlüğe ve bağımsızlığa giden yolda, önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi, aynı zamanda bir destanın kodlarını da içinde barındırmaktadır” diyen Taşkın konuşmasının sonunda, ” Çanakkale’de; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i’ ile milletimiz bir bütün olarak mücadele vermiş, vatan söz konusu olduğunda aidiyetlerin hiçbir önemi olmadığının en güzel örneğini sergilemiş; din, vatan, namus tehlikeye girdiğinde canın, malın hiç düşünmeden verilebileceğini de cesurca ortaya koymuştur. Hiç bir nifak tohumunun içimizde yeşermemesi, ancak Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhuyla mümkün olacaktır.

Çanakkale, destan olmanın yanı sıra istikbalimiz için de bir yol haritası olmalıdır. Birçok açıdan incelenmesi gereken Çanakkale Zaferi, nesilden nesle aktarılmalı; bağımsızlık ve özgürlük uğruna verilen mücadele unutturulmamalıdır. Bizler de atalarımızın büyük sıkıntı ve yokluklar içerisinde verdiği bu mücadeleyi bir nebze olsun anlamak ve hatırlatmak için, muharebe sırasındaki menüde bulunan üzüm hoşafını hemşehrilerimize dağıttık.

Antalya Ülkü Ocakları olarak 100. yılını kutladığımız destanlaşmış bu zaferin yıldönümünde şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

 

Add Comment