Gazi Üniversitesi Öğrencileri, okulda Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını toplatan Rektöre tepki gösterdi. Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapılırken, kalabalık bir grupla birlikte yürüyüş gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi’ndeki bayrakların kaldırılması ve Rektörün tavrına ilişkin basın açıklamasında:

Gazi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin sıkıntılarına çözüm üretemeyen ve demokrasi dışında atama usulü Rektörlük makamını işgal ederek bu makamın gerekliliklerini yerine getiremeyen Süleyman Büyükberber’in en son uygulamış olduğu fakültelerde öğrenci topluluklarına ait köşelerdeki Türk ve Azerbaycan bayraklarını indirtmeye kalkması bardağı taşıran son damla oldu.

Bugün Hocalı Soykırımını Unutturmamak adına düzenlenen programın sorumluluğunu taşıyamayacağına inandığımız ve bayrağa el uzatan bir zihniyetin ırki değerlerimize sahip çıkamayacağını düşündüğümüz Rektör Bey’e gereken cevabı Gazi Üniversitesi Öğrenci Toplulukları ve Ankara Ülkü Ocakları İl Başkanlığı olarak verdik.

Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Sönmeyen Ateş Hocalı” programında Öğrenci Konseyi Başkanımızın konuşmasının akabinde salonu terk eden Gazili öğrenciler ;

” Bayrağa uzanan eller kırılsın.” , “Karabağ Türk’tür Türk Kalacak.” , ” Ne Mutlu Türküm Diyene…” sloganları ile Hocalıyı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını tüm kampüse duyurmuş,

Programa katılarak verdikleri bu demokratik tepkinin bizzatihi muhattabının Rektörlük bünyesine olduğunu göstermiştir.

Programı terk ediş sırasında konuşmasını sürdüren “Ganira Paşayeva” hanımefendiye ahvalin yanlış lanse ettirilmesi hasebi ile bir takım yanlış anlaşılmalar vuku bulmuştur.

Tekrar belirtmek isteriz ki bu demokratik tepki muhattabının bizzatihi Rektör Bey’in kendisi olup başka şahıs ve kurumlar ile hiçbir alakası yoktur.
Gerçekleştirdiğimiz bu demokratik tepkiyi sahiplenmeye çalışıp yanlış ve sıkıntılı mecralara çekmek isteyen habis niyetli şahıslara prim yaptırmayacağız.

Gazi Üniversitesin yıllardır terör odaklarının barınamadığı tek üniversite olması gerçeği düşünüldüğünde Üniversite bünyesinde bulunan bu toplulukların gerekliliği bir kez daha gözler önüne serilmiştir.”ifadeleri kullanıldı.

Add Comment