Akyazı Ülkü Ocakları Hocalı Katliamında hayatını kaybedenler anısına Belediye Konferans Salonunda Kuran-ı Kerim okuyarak dualarla andılar.
Açılış Konuşması yapan Akyazı Ülkü Ocakları Baskanı Soyhan Sofuoğlu Yaptığı Açıklamada ;

”Hani bazen konuşmak ister insan, kelimeleri boğazında düğümlenir. Yutkunmak ister, kuruyan ağzında yutacak tükürük kalmamıştır… Sesi tutulur, dudakları titrer, ağlamaklı olur ve yine konuşamaz insan… Beden diliyle meramını anlatmaya çalışır, hıçkırıklar ona da müsaade etmez…  Çaresiz, kimsesiz, yalnız hisseder kendini… İçindeki isyanı haykırmak ister, avazı çıktığı kadar… Ciğerleri parçalanıncaya kadar bağırmak ve meramını, yaşadığı haksızlığı, uğradığı katliamı duyurmak ister insanlığa, ama gücü yetmez…

İşte o çaresizliğin adı HOCALI’dır.

Tarih 26 Şubat 1992 Kendi yurtlarında bağımsız yaşamaktan başka bir istekleri olmayan, savunmasız yaklaşık 2500 masum canın yaşadığı Hocalı, acımasızca yakılıp, yıkılmış, dehşet verici olaylar yaşanmıştı. Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azerbaycan Türkleri, şimdiki Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın başında bulunduğu 366. Motorize Piyade Alayı tarafından katledildi. Bu insanlık suçu, çok değil, bundan 24 yıl önce yaşandı ve sözde demokrasi düşkünleri dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşete kayıtsız kaldı. İnsanlıktan bihaber Ermeni ve Rus askerleri çirkin yüzlerini Hocalı’da bir kez daha göstermişti.

Hocalı, Ermenilerin uzun zamanlar boyu içlerinde bitirdikleri hasetin, kinin ve intikam duygularının açığa vurulduğu belde ve insanlık dışı bir biçimde işlenmiş toplu bir katliamın gerçekleştirildiği yer olarak tarihin karanlık sayfalarına işlenmiştir. Daha önce Kars, Ağrı, Van ve Erzurum’da atalarının gerçekleştirmiş oldukları katliamlarda kalleşçe uyguladıkları işkence tekniklerini Ermeniler, Hocalı’da tekerrür ettirdiler. 26 Şubat 1992’de Ermeniler, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi açıklamasına göre 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 masum Türk’ü katlettiler.Hocalı’da katliam  bölgesini  gezen Fransız gazeteci yazarının gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu açık bir şekilde anlatmaktadır : ‘’Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Zalimlerin zulmünü işittim, ama Hocalı’daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz.’’

Bu katliamı yapanlar belli, göz yumanlar belli, kamera çekimleri, fotoğraflar ortada buna rağmen dünya hala sessizlik içinde. Katliamın sorumluları üzerinde 24 yıl geçmesine rağmen yargı önüne çıkarılmadı. Katliamın siyasi sorumluları ise kendi vicdanları ile hesaplaşmak yerine Avrupa ve Amerika’da parlamentolarda Türklerin soykırım yaptığına yönelik kararlar çıkarmaya çalışıyorlar. Hocalı’da katledilenlerin çığlıkları hala yankılanıyor ve kendine insanım diyenlerin vicdanları hala sızlıyor.

Ermeniler çeşitlik ülkelerde, atalarının Türkler tarafından katledildiği yönünde başlatmış oldukları kara propaganda, inşa ettirdikleri sayısız anıt ve sık sık bu anıtları ziyaret ederek dünya kamuoyunu baskı altına almaya çalışmaktadır. Tüm bu asılsız suçlama ve haysiyetten yoksun tavırlarına rağmen tarihteki büyük lekelerini, masum ve mağdur pozlarına bürünüp bastırmak için her türlü imkânlarını kullanmaktadırlar.
Çok sayıda ülke de buna kayıtsız kalmakla beraber, Ermenilerin asılsız iddialarını yasallaştırarak kabul etmekle gaflet ve riyakârlıklarına ortak olmaktadırlar.

Sözümüz, ‘’ Hepimiz Ermeniyiz ’’ diye slogan atanlaradır… Belki o gün içimizdeki merhamet duygularıyla cinayeti protesto ettiniz ve Ermenilerin acılarını paylaştınız. Bu yüzden ‘’ Hepimiz Ermeniyiz ‘’ demekten çekinmediniz.

Peki, Hocalı’da katledilen, Karabağ’da yıllardır katledilmekte olan binlerce Azerbaycan Türkü için ‘’ HEPİMİZ HOCALIYIZ ‘’ sloganı atmayı düşündünüz mü?

Akyazı Ülkü Ocakları olarak, bir kez daha vurgulama ihtiyacı duyuyoruz ki, Türk; yok edilmeye, soykırıma uğramaya ve sessiz kalmaya mahkûm bir milletin adı değildir. Türk, insanlığın, ahlakın, faziletin ve doğruluğun bütünleştiği bir milletin adıdır. Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde soykırım gibi bir insanlık suçu işlememiştir. Ancak; arkasını her döndüğünde emperyalist güçlerin güdümündeki soysuzların katliamına maruz kalmıştır. Hocalı da bunun en acı örneğidir. Unutulmamalıdır ki, zulüm asla payidar kalmayacaktır. Bu kara günü dünya kamuoyundaki yanlış algıya rağmen unutmayacak ve unutturmayacağız. Kardeşlerimizin hunharca katilini unutmanın bir ihanet olduğu düşüncesindeyiz. Azerbaycan ve Türkiye; teoride iki devlet, hakikatte iste tek millettir. Yüreğimizi her defasında daha şiddetli sızlatan bu kara günde, Ermeni ve Rus işbirlikçilerini nefretle kınıyor, geçtiğimiz günlerde hainlerin kalleşçe saldırıları sonucunda Ankara’daki patlamada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza, vatanın ve milletin bekası bölünmez bütünlüğünün korumak uğruna canlarını seve seve feda etmiş ve dünyanın çoğu bölgesinde bağımsızlığı uğruna soykırıma uğramış soydaşlarımızı ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Türk Dünyası’nın başı sağ olsun. Diye konuştu.

Add Comment