Besni Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik katılımcılardan büyük beğeni topladı. Düzenlenen etkinliğe Ülkü Ocakları Adıyaman İl Başkanı Ali Önat, Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, Besni Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Ballı, MHP Besni İlçe Başkanı Hamdi Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar, CHP Besni İlçe Başkanı Hakan Kılınç, ADD Besni Şube Başkanı Akif Bahçeci, STK Temsilcileri, kurum ve daire amirlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Programda açılış konuşmasını yapan Besni Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Ballı; “Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanlarını yâd etmek, Çanakkale Zaferini ve Şehitlerimi hatırlamak için toplanmış bulunuyoruz. Çanakkale’de bundan tam 102 yıl önce yüz binlerce vatan evladı bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağırılmıştır. Bizlerin amacı geçmişte savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, eğer amaç vatan savunmasıysa, amaç hürriyet, millet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyse, verilen mücadele destanlaşmışsa bunu anlamak ve anlatmak boynumuzun borcudur. Üzerinde yaşadığımız ve adına vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. İşte bu toprakları ele geçirmek, Osmanlı devletini tarihe karıştırmak ve Türk Milletini bu topraklardan atmak emeliyle dünyanın o zaman ki büyük devletleri devasa kuvvetleriyle kalan son vatan parçasına topyekûn hücum ettiler. Esasen Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan asil ruhtur. Öyle asil bir ruhtur ki o muazzam çelik ve barut inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. İşte bu asil ruhu tanımak ve tanıtmak Ülkücü Milliyetçi Türk gençliğinin en asli görevidir.

İçinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda muhtaç olduğumuz kudretin bu asil ruhta olduğunun bilincindeyiz.” dedi. Daha sonra konuşma yapan Ülkü Ocakları Adıyaman İl Başkanı Ali Önat; “Bizlere sadece geçmişimizle övünmek yakışmaz. Gelecekte de bu Çanakkale ruhu unutmayacağız, Allah’ın izniyle de unutmuyoruz. Çanakkale ruhu, 80’li yıllarda ihtilal dönemlerinde kızıl kurşunların önündeydi, bugün Güneydoğu Anadolu bölgesinde bölücü hain PKK’nın karşısında, 15 Temmuz’da ise Fetö’nün piçlerinin kullandığı tankların önünde yine Çanakkale ruhu, sevinci oradaydı. Bugün ise Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletini kendisine ilke edinen Ülkü Ocaklarındadır. Cenabı Allah’tan Çanakkale’de ve İslam için, vatan ve bayrak için şahadet şerbeti içen tüm şehitlerime rahmet diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından Ülkü Ocakları üyeleri tarafından “Çanakkale Geçilmez” adlı tiyatro gösterisi sergilendikten sonra program sona erdi.

Add Comment