Adana Ülkü Ocakları Mekke’nin fethinin seneyi devriyesinde Mekke’nin Fethi ve Şehitleri Anma Gecesi adlı program düzenledi. Programa çok sayıda ülküdaşımız katıldı.

Adana Ülkü Ocaklarının düzenlediği “Mekke’nin Fethi ve Şehitleri Anma Gecesi” önce saygı duruşu ve İstiklal marşı ,sonrasında Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Kuran tilaveti sonrası açılış konuşması için sahneye çıkan Ülkü Ocakları Adana İl Başkanı Yunus Uzunlular ;

“Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin öncülüğündeki İslam Ordularının Mekke’yi fethetmesinin ardından 1385 yıl geçmiştir. Kelime olarak ‘’açmak’’ anlamına gelen fetih, yüreklerin ve yolların tevhide açılmasıdır. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, sonradan olma ilahları reddetmektir.Biz bir insanı kurtarmanın bütün insanları kurtarmak gibi olduğuna inanırız. Biz bir insanı haksız yere öldürmenin de bütün insanları haksız yere öldürmek gibi olduğuna inanırız. Bir can kurtulsun diye kendi canımızdan geçeriz. Bunun adına şehadet denir. Şehadeti anlamayanlar fethi anlayamaz. Fetih ile işgali ayırt edemezler.

İslam Ordusu şehri en güzel şekilde teslim aldığında Efendimiz(sav) Kâbe kapısında durarak Mekkelilere söyle seslenmiştir: ‘’ Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir ve ortağı yoktur. Allah vaadinde durdu ve kuluna zafer verdi. Yalnız başına bütün hizipleri mağlup etti. Ey Kureyşliler! Allah sizden cahiliye gururunu kaldırdı. Atalara tazim ve yüceltme alışkanlığını giderdi. Bütün insanlar Âdem’dendir, Adem ise topraktandır.’’ Ardından Hucurat suresinin 13. Ayet-i Kerimesini okuyarak: ‘’ Ey insanlar, gerçekten biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ‘’ve birbirinizi tanımanız ve tanışmanız’’ için sizi halklar ve kabileler seklinde kıldık. Şüphesiz Allah katında sizden en üstün olanınız takvaca en ileri de olanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, haber alandır.’’ diyen Efendimiz (sav) topluluğa seslenerek ‘’ Kureyşliler! Size ne yapacağımı tahmin ediyorsunuz? ‘’ diye sormuş, onlar da ‘’ Hayır bekleriz. Sen kerim bir kardeş, kerim bir kardeş oğlusun’’ demişlerdir. Efendimiz (sav)’in buyruğu ise ‘’Gidiniz hepiniz özgürsünüz’’ olmuştur.

Günümüz Müslümanlarının bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihat ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam’ın yaşanmasında kadın-erkek tüm Müslümanların sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslümanın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar. ‘’ şeklinde konuştu.

 

 

 

 


Add Comment