Adana Ülkü Ocakları Ahmet Yesevi Konferansı düzenledi.

Adana İl Binasında konuşmacıları Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi 24. Dönem MHP  Mersin Milletvekili Adayı Ülkü Ocaklarını birçok üst kademelerinde yer almış olan Tolga Arslan ve Adana Ülkü Ocakları Eski Başkanlarından 24. ve 25. Dönem MHP Milletvekili Adayı Mehmet Ali Arslan’ın olduğu “Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi” adlı konferansı Ülkü Ocakları Adana İl Başkanı Soner Deniz, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Ülkü Ocakları Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Nargüllü, İlçe Ülkü Ocakları Başkanlarımız ve konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Program Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran Tilaveti ile başlayıp programın başlangıcı olarak 1. Hikmet okunduktan sonra kürsüye çıkıp konuşma yapan İl Başkanı Soner Deniz,
“Kıymetli misafirler, değerli Ülküdaşlarım
2016 yılı Birleşmiş Milletler tarafından vefatının 850. yıldönümü nedeniyle Pir-i Türkistan Hoca Ahmet YESEVİ’yi anma yılı ilan edilmiştir.

Hoca Ahmet YESEVİ Türk tasavvuf geleneğinin kurucusudur. O’nu özgün yapan eserleri ve insan yetiştirme hassasiyetidir. Türkistan’dan Anadolu’ya tüm Türk coğrafyasında binlerce öğrenci yetiştirmiş onlar sayesinde milyonlarca gönüle dokunmuştur.

Hikmetleriyle Himmet dağıtan Hoca Ahmet YESEVİ farklı diller bilmesine rağmen Cenab-ı ALLAH’ı, hz. Peygamberi, islam’ı Türkçe anlatmıştır. Türk milletinin yüce dinimizi en doğru ve en anlaşılır şekilde yaşaması en büyük amacıdır.

Hoca Ahmet YESEVİ hazretlerinin Türkçe’ye olan sevdası Anadolu’yu Türkiye yapan fikir yapısı günümüzde ülkücü Türk gençliğinin yetişmesinde en temel kaynaktır.

Ahmet YESEVİ hazretlerini burada gururla anlatmak O’na methiyeler düzmek bizlere birşey kazandırmayacaktır. Ülkücü Türk gençliği olarak izler O’nun bin yıl önce verdiği mücadelenin günümüzdeki uygulayıcıları olmalıyız. Unutmamalıyız ki Ahmet YESEVİ hazretlerinin manevi ışığı ve hikmetleri bizlerin en önemli yol göstericisi en kıymetli kılavuzudur.

Ahmet YESEVİ hazretlerinideki Allah aşkının, Peygamber sevdasının, Vatan sevgisinin, Türklük bilincinin ve ahlak anlayışının en büyük mirasçısı ÜLKÜ OCAKLARIDIR.

Ülkücü Türk gençleri ise imam-ı azam Ebu Hanife, imam Maturidi ve Hoca Ahmet YESEVİ hazretlerinin çizdiği yoldan ayrılmayandır.

Cenab-ı Allah bizleri bu kutlu yoldan ayırmasın. Bilgelerin, aksakallıların ilmi ve duası milletimizin üstünden eksik olmasın. Yüce Yaradan Türk yurtlarını korusun. Bizlere zalimin karşısında dik durma azmi ve gayreti versin.
Haksızlığın, adaletsizliğin ve batılın hakim olduğu dünyayı Türk’ün kutlu ışığı ile aydınlatmayı nasip etsin.

Sözlerimi bu duygu ve düşüncelerle sonlandırırken konferansıma katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür eder. Sevgi ve saygılarımı sunarım.
Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin.” dedi.

Konuşmadan sonra Hoca Ahmet Yesevi’nin 2 Hikmet’i okunup sahneye Mehmet Ali Arslan çıktı. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde okuyan Mehmet Ali Arslan’dan sonra Hikmet okuyan Ocak mensuplarının akabinde sahneye Tolga Arslan davet edildi. Program sonrası her iki konuşmacıya da çiçek takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment