Zonguldak Ülkü Ocakları Vefatının 39. Yılında Hüseyin Nihal Atsız’ı Andı

Ölümünün 39. yıl dönümünde büyük fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız’ı anmak amacıyla 12 Aralık Perşembe günü, Zonguldak Merkezinde sokak sergisi açıldı.

Sergiye Ülkü Ocakları yönetiminin haricinde MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldı.

Sergiye halktan ilgi yoğundu. Sergiye basının da yoğun katılımı gerçekleşti. Serginin açılışında Zonguldak Ülkü Ocakları Başkanı Özgür Kurt’un yaptığı açıklamada ““Bugün burada Türk Milliyetçiliği fikriyatının mimarı olan değerli merhum fikir adamımız Hüseyin Nihat Atsız’ı vefatının 39. senesinde rahmetle yâd etmek üzere toplandık” dedi.

Kurt konuşmasında, “Türkiye’nin komünizm ve Kürtçülük gibi zararlı akımlardan etkilendiği İtalyan faşizmine sempati duyulduğu, Alman nazizmine methiyeler yazıldığı, Rus komünizmine kur yapıldığı bir dönemde ve Türklüğün bu cephelere karşı savaş verdiği bir ortamda, Türk milleti olarak varlığımızı korumanın bir yolunu araştıran Atsız, çok geçmeden kurtuluşun Türk milliyetçiliğinde olduğunu öğrenmiş ve yaşamın sonuna kadar bu ülküyü Türk milleti üzerinde hakim kılmaya çalışmıştır. Sert uslübu ve kararlı duruşu, her ne kadar Türkçülüğüne karşı olanların, çoklukla da Türk soylu olmayanların düşmanlıklarına neden olmuşsa da, bu kişilerin verdiği zararlar Atsız’ın biz bozkurt gibi başı dik yaşayışında en ufak bir tavize neden olmamıştır.

Yetmiş yıllık hayatını Türklük ülküsüne adamış ve 11 Aralık 1975 tarihinde hayata gözlerini kapamıştır. Türk’ün meselelerine Türk gözüyle bakmayı bizlere öğütleyen Atsız Atayı Zonguldak Ülkü Ocakları olarak özlemle anıyoruz” diye konuştu. Sergi Akşamüzeri saat 18.00 da Ortaöğretim teşkilatının Ülkücü yeminiyle sonlandı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter