Zonguldak Ülkü Ocakları İl Başkanlığı Fetih Yürüyüşü Düzenledi

Zonguldak Ülkü Ocakları İl Başkanlığı, 5 Haziran Cuma günü Fetih Kutlamaları kapsamında şehir merkezinde Mehteran Takımı eşliğinde Fetih Yürüyüşü gerçekleştirdi.

Madenci anıtından başlayan yürüyüş, Zonguldak MHP milletvekili adayları ile birlikte Mehteran Takımı eşliğinde Valilik Binasının önüne kadar devam etti.

Vilayet Meydanında Toplanan kalabalık grup ilk önce saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşımızı okudular. İstiklal Marşının ardından Zonguldak Ülkü Ocakları İl Başkanı Özgür Kurt konuşma yaptı. Kurt yaptığı konuşmada; “

Bugün gururla andığımız tarihi bir yıldönümün içindeyiz. İstanbul’un fethedilişinin 562. yıldönümünü göğsümüz kabararak ve iftiharla kutluyoruz.

İstanbul’un fethi, Türk milletinin Cihan Hâkimiyetini kurmak  üzere Söğüt’ten yola çıkan 400 çadırlık Türk cesaretinin  154 yılda ulaştığı büyük ve kutlu bir başarı örneğidir. O güne gelesiye kadar 1932 yıldır kuşatılan, ama bir türlü alınamayan bu tarihi kente, milletimizin gönlünde saklı duran muazzam ülkünün ve heyecan dalgasının Bizans surlarını yerle bir etmesiyle ulaşılmıştır. Zafer, çağ açıp çağ kapatan bir insanlık ihtişamı olarak Dünya’ya da efsane bırakmış ve yüzyıllarca silinmeyecek Türk mührü İstanbul’dan cihanın alnına vurulmuştur.

Ulaşılan bu büyük başarı dünya tarihinin akışını değiştirmiş Türk’ün azim ve kararlığı doğrultusunda neleri başarabileceğini göstermiştir.

Fedakârlığın ve cesaretin zirvesine çıkan muhterem ceddimiz, karadan yürütüp Haliç’te suya indirdikleri umutlarıyla Bizans burçlarına Üç Hilal’li asmışlar ve İstanbul’un sonsuza kadar Dünya’nın en büyük Türk kenti olduğunu herkese göstermişlerdir. Peygamber Efendimizin yüzyıllar öncesinden övgüsüne mazhar olmuş bu fetih hareketi ile Osmanlı İmparatorluğu yeni bir başkente kavuşmuş ve bu kent ile birlikte Türkler dünyanın siyaset, ekonomi ve yönetim yapısına yön veren, tayin eden ve belirleyen küresel bir kuvvet haline gelmiştir.

Buradan da  çok net görülüyor ki, 562 yıl önceki fetih ruhu dirilmiştir. Milliyetçi-Ülkücü Hareket iktidar burçlarına milletimizin htakdirleriyle Üç Hilali gururla asacaktır

Bu düşüncelerle İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak çağı değiştiren, Dünya’ya yeni bir başkent armağan eden, başta büyük hakan Fatih Sultan Mehmet  Han olmak üzere fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, bu büyük yürüyüşümüze katıldığınız içinde hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Mehteren Eşliğinde güzel bir dinletinin ardından Ocaklı gençlerin Ülkücü Yemini ile Program sona erdi.

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter