Başbakan Derhal İstifa Etmelidir – Yusuf Sancar

Türkiye ardı ardına yayınlanan ses kayıtlarıyla çalkalanıyor. Yayınlanan ses kayıtları ya bizzat başbakana yahut oğlu ve yakınlarına ait. Bu kayıtların ortak özelliği ise ya bir yolsuzluk, rüşvet, iltimas yahut basına müdahale; yani hukuksuzluk barındırıyor. Kayıtları yayınlayanların dürüst ve temiz olduklarını söylemek de mümkün değil. Hükümet ve “paralel yapı” arasında yaşanan güç mücadelesinin izdüşümü olduğu çok açık. Ancak bu kadar vahim ses kayıtlarını ciddiye almamak da akla yatkın gelmiyor.

Zira 90 bin asgari ücretli vatandaşın bir aylık maaşına denk gelen bir para miktarının “( 30 milyon Avro) Başbakan’ın evinde saklanması ve yolsuzluk operasyonlarından sonra ortadan kaybedilmesinin” yenilir yutulur bir iddia olamayacağı ortada. Bunun tüm yönleriyle açıklanması ve aklanana dek Başbakan’ın istifa etmesi siyasi etiğin bir gereğidir.

AKP Hükümeti daha önce hiçbir hükümet döneminde görülmeyen bir yolsuzluk rekoruna sahip. Bugüne kadar yaşanan süreç ve yayınlanan onlarca ses kaydından çıkarılacak sonuç bunu gösteriyor. Bu iddialardan aklanması için bizzat kendileri mahkeme önüne çıkmalı ve bu iddialara cevap vermeliler. Aksi takdirde bunca suçlamadan aklanmaları olası değil. Eğer bu ithamları kabul etmiyorlarsa ses kayıtlarının montaj olup olmadığını uzman ve tarafsız bir kurulda tespit etmek durumundalar.

Bu gelişmeler insanlarımızın medya ve siyaset kurumuyla ilgili bütün algılarını alt üst etti. AKP’ye oy verenlerle vermeyen vatandaşlar arasında özellikle sosyal medyada ciddi dalaşmalar başladı. Bu sözlü/yazılı atışmalar ciddi bir düşmanlık haline dönüşerek vatandaşlarımızın sağlıklı düşünme ve analiz yeteneğinin yerini körü körüne bir savunuculuk yahut yericiliğe bıraktı. Bu kutuplaşmalar devletin kurumlarına dahi sıçradı. Bu tehlikeli gelişmelerin ülkemizin birlik ve beraberliğine çok büyük bir darbe vurduğunu söylemek gerekiyor. Bunca gerilen toplumun çok farklı bir iklimi doğuracağı bir gerçekliktir.

Türkiye’yi hiç hak etmediği derecede kutuplaştıran, etnik ve mezhep temelli ayrışmayı hızlandıran, insanlarımızı siyaset kurumuna güvensiz bir hale getiren AKP elbette bunun hesabını sandıkta verecektir. Ancak Başbakan’ın millete birazcık saygısı varsa derhal istifa etmesi gerekmektedir. Bu davranış belki bir parça isminin daha fazla lekelenmesinin ve ülkemizin daha fazla güç kaybetmemesinin önünü açacaktır.


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter