Yolsuzluk ve Arsızlık – Ahmet Ali Vural

İnternetten yayınlanan ses kayıtlarının ardı arkası kesilmiyor. Gündemde birisi tartışılırken, diğeri yayınlanıyor. Her ses kaydı AKP’nin boğazına kadar battığı yolsuzluğun bir başka örneğini gözler önüne seriyor. AKP zihniyetinin içine düştüğü bu çukurdan çıkabilmesi çok zor. O yüzden kasetlerin montaj olduğunu iddia etmeye başladılar. Ancak teknolojiyle çok yakından ilgilenen bazı uzmanlar böyle bir montaj yapılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Hatta bazı AKP’liler MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli’nin bir konuşmasını yarıdan kesip “bakın bu da montaj” gibi acizce açıklamalar yapıyor.

Oysa o konuşmanın tamamı izlendiği takdirde Devlet Bey’in, Şivan Perver’in konuştuğu sözleri hatırlattığı çok rahat görülebilir.   AKP kanadından Bilim ve Sanayi Bakanından bir açıklama geldi ki akıllara zarar. Bakan “ Dinler dinlemez montaj olduğunu hissettim” diyor. Bu açıklamanın vahametini Burhan Kuzu’nun insanı hayrete düşüren şu açıklaması takip ediyor : “Bu kayıtlar doğru olsa bile halk inanmıyor.” Başbakan ise önümüzdeki günlerde düzenleyeceği mitingleri iptal etti.

Tüm bunlar AKP için yolun sonunun geldiğini gösteren işaretler. Umulur ki sorumlular haysiyetlerini daha fazla yitirmemek adına görevlerini bırakırlar ama bu şimdilik mümkün görünmüyor.   Milli irade sözünü ağzından düşürmeyenlerin milletin parasını nasıl da utanmadan yediğini bu ses kayıtları tüm açıklığıyla meydana çıkardı. AKP’lilerin “Bunlar telefon dinliyorlar, bu bir suçtur” yakınmalarına ise kimsenin itibar ettiği yok. Zira bu kadar büyük bir yolsuzluk söz konusuyken hiç kimse “telefon dinlemenin ne kadar ayıp” olduğunu düşünecek durumda değil. Hadiselerin medyada yer bulmaması ise basın tarihimiz açısından utanç vericidir. İleride AKP-Basın ilişkileri tüm detaylarıyla tartışılacak ve bu ihanete bigâne kalanlar “kara bir leke” olarak anılacaklardır. Bunca ciddi iddia gündemde olmasına rağmen hiçbir savcının ve yargı mensubunun harekete geçememesi de AKP’nin hukuk sistemini nasıl esir aldığının bir göstergesidir. İnternet yasasının da önümüzdeki günlerde bu kayıtları engellemek amacıyla kullanılacağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Yolsuzluk yaparken ar etmeyenlerin bu açık ortaya çıkınca da ar etmesi beklenemez ya biz gene sorumluların derhal istifa etmelerini umuyoruz.


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter