Varlığımız Ayasofya’ya… – Cengiz Çelik

Zamanın şahitlik ettiği önemli hadiselerin ruh dünyamızda yaptığı kalıcı etkiler vardır.

Basit mantarların bile, kendilerini yükselttikleri zeminlerle bir tanışıklıkları mevcuttur.

İnsanda varlığını bir temele oturtmak zorundadır. Dolayısıyla hiç kimse dünden bağımsız olarak geleceğini şekillendiremez.

Geçmişe dair olumsuz hatıralarımızdan ders; olumlu hadiselerden de kuvvet almalıyız ki, yolun gidişatını hayra bağlayabilelim…

***

Allah, gönderdiği Kutlu Nebi’le, yeryüzünün ruhî ve fizikî haritalarını son kez değiştirmiştir.

Zaman bu anlamıyla insanî olmanın göreceliğinde uzaklaşmış, uhrevi bir yörüngeye oturmuştur.

Kıyamete kadar sürecek olan bu değişiklikte, Haçlıların zihin dünyasını ezici hamlelerinden birisini de milletimize nasip olmuştur.

Efendiler Efendisinin hadisi şerifleri, -zaman üstü olarak- ruh dünyalarını olgunlaştırmıştır.

Ayasofya’nın kimlik tazelemesi de dünyanın gidişatında rotasını bir kez daha belirlemiş; İslam’ın kalıcılığının önemli simgelerinden birisi olmuştur.

Bu hadise, taş sütunların el değiştirmesi değil, Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden birisinin abdestle alması hadisesidir.

***

Başbakanın, Kızılcahamam toplantısında: “Sultanahmet, çok boş. Sultanahmet dolarsa Ayasofya’yı da gündeme alabiliriz” sözleri yadırganmayacak gibi değil. Şahsen, başbakanın o sözlerini ilk işittiğimde, kendisini “yeni bir gaflet sayıklaması” imajının dışında tutamadım.

Ayasofya’nın siyaseti olmaz! Ayasofya’nın yolunda yapılacak hizmetlerin el birliği olur!

Siz Ayasofya’yı ibadete açın, insanları alacak meydan bulamazsınız. Sadece İstanbul’da yaşayan kardeşlerimiz değil, ülkemizin hatta dünyanın her yerinde akın akın kafileler gelir. Gelemeyenlerin gönülleri de Ayasofya’da hazır bulunur. Tek kelime, izdiham olur.

Ayasofya’nın önemini idrak edememiş veya küçümseyen bir başbakanın ruh hali, uzun ara endişe verici ya da Papalığı memnun edici…

Varlığımız Müslüman Türklerin Ayasofya’sına armağan olsun!


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter