Ülkü Ocakları’nın Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi Yılında Yapacağı Çalışmalar

2016-2017 yılı Türk Milli Komisyonu tarafından sunulan öneri doğrultusunda UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve Kültür Teşkilatı) tarafından Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmiştir. Ahmet Yesevi hazretlerinin vefatının 850. yıldönümünde başta UNESCO’nun merkezinin bulunduğu paris olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve bazı Özerk Türk Cumhuriyetleri olmak üzere çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine katrar verilmiştir. Gönül Dünyamızın erenlerinden olan Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi hazretlerinin Türk-İslam Medeniyetine katkısı herkesin malumudur. Düşünceleriyle çağlara meydan okuyan Yesevi Hazretlerinin manevi iklimine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Zira insanlar nefislerine köle olmuş, adalet, hoşgörü ve yardımlaşma gibi evrensel mefumlar unutulmaya yüz tutmuştur.
Ülkü Ocakları olarak milletimizin değerlerini tekrardan hatırlaması binlerce yıllık temelinde insana saygı ve adalet olan medeniyetimizin toplumumuzda yeniden zuhuru için çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Tüm Türk Dünyası hatta insanlık için çok büyük bir öneme sahip olan Pir-i Türkistan Yesevi hazretlerinin ülkemizde de anlatılması ve anlaşılması için yıl boyu sürecek bir etkinlik takvimi hazırladık bu kapsamda bu etkinliklerimiz çerçevesinde şubat ayında ilk olarak Ahmet Yesevi Kardeş Aile Projesini hayata geçirdik. Ülkü Ocakları tarafından yapılacak olan diğer etkinliklerimiz ise şu şekildedir:

• Mart-2016: Ülkü Ocakları Genel Merkezi Tarafından düzenlenen ve bütün il ocaklarda uygulanan Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Seminerleri kapsamında yapılacak olan tüm seminerlerde Ahmet Yesevi ve Yesevilik konusu işlenecektir.
• Nisan-2016: “Ülkücüler Okuyor” projesi kapsamında Divan-ı Hikmet, Ahmet Yesevi ve Yeseviliği anlatan eserlerin il ocaklar bünyesinde okunması sağlanacaktır. Aynı zamanda genel merkez tarafından hazırlanan el broşürlerinin il ocaklar tarafından dağıtılacak halk bu hususta bilgilendirilecektir.
• Mayıs-2016: Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından çeşitli illerimizde şiir dinletisi ve Yesi’den Avrupa ya kadar yesevilik konulu tiyatro gösterimi yapılacaktır.
• Haziran-2016: Ramazan paketi dağıtımı yapılarak yesevi iftar sofraları düzenlenecektir.
• Temmuz-2016: Sevgiyi, kardeşliği, yardımlaşmayı,dayanışmayı ve barışı konu lan kısa film yarışması düzenlenecektir.
• Ağustos-2016: Malazgirt Zaferinin yıl dönümü münasebetiyle Anadolu’nun Fatihi Alparslan ve Gönüllerin Fatihi Yesevi temalı etkinlikler düzenlenecektir. Ayrıca hikmetlerle iili beste yarışması başlatılacaktır.
• Eylül- 2106: İlk adımda ilk destek eğitim paketi ile birlikte hazırlanan boyama kitapları çeşitli köy okullarında okula yeni başlayan kardeşlerimize ulaştırılacaktır.
• Ekim -2016: Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi ve Yesevilik konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenecektir.
• Kasım- 2016: Düzenlenen roman,beste,resim,şiir ve kompozisyon yarışmalarının sonuçları açıklanacaktır.
• Aralık- 2016: Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin taktim edileceği toy şöleni düzenlenecektir.
• Ocak- 2017: Dosya konusu olarak Hoca Ahmet Yesevi’nin işlendiği dergi çıkarılacaktır.

“Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte.” diyerek asırlar öncesinden kalplere seslenen Hoca Ahmet Yesevi hazretlerini anmak ve anlamak için bismillah diyerek başlattığımız tüm etkinliklerimizin başta Ülküdaşlarımız olmak üzere Tüm insanlığa fayda sağlamasını niyaz ederiz. Pir-i Türkistan Yesevi hazretlerinin manevi ikliminin asırlar boyu gönül coğrafyamızı kucaklayarak tüm cihana sarması için yüzyıllarca dana nesillerin Pir-i Türkistan’ı anlamasını ve onun gibi yaşamasını temenni ederiz.

Olcay KILAVUZ – Ülkü Ocakları Genel Başkanı
10 Mart 2016


Kategorisi: Basın Açıklamaları / Genel Başkan'dan

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter