Ülkü Ocakları’ndan Yıllık İstişare Toplantısı ve Ali Metin Tokdemir’i Anma Programı

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından Vefatının 18.yıldönümü vesilesiyle Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı merhum Ali Metin Tokdemir’i anma programı gerçekleştirildi. Genel Başkanımız Olcay Kılavuz ve Genel Merkez yönetiminin tamamının hazır bulunduğu anma programı çerçevesinde merhum Ali Metin Tokdemir’in aziz hatırası şerefle yad edilerek, onun için Kuran’ı Kerim tilaveti okunup, dualar edildi.

Ali Metin Tokdemir’i anma programının sonrasında Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin geçtiğimiz bir yıldaki faaliyetlerinin değerlendirildiği bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantı çerçevesinde Ülkü Ocakları tarafından bugüne kadar hayata geçirilen projeler tek tek değerlendirilerek yapılan çalışmalara ek olarak hangi adımların atılabileceği hususunda görüşler paylaşıldı. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 160 Ülküdaşımızın katılımıyla gerçekleştirilen Türk Gençlik Çalıştayı akabinde yapılan Türk Gençlik Kurultayı, üniversite öğrencilerin ulaşım masraflarını karşılamaya yönelik verilen Ruhi Kılıçkıran Ulaşım Bursu, gençlerimizin imanlı ve ahlaklı bir şekilde yetişmesi aynı zamanda barınma ihtiyacına çözüm olması yönünde hayata geçirilen Ülkü Evleri, gelecekte ülkemizi yönetecek nitelikli kadroların uzman eliyle yetiştirilmesi için başlatılan Erol Güngör Gelişim Programı, Ülküdaşlarımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak için müfredatı Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından hazırlanan Gençlik ve Eğitim Akademisi projeleri hakkında görüşler dile getirildi. Ayrıca Türkiye Geneli Bilgi Yarışması, Ülküdaşlarımızın eğitim ve kültür alanında kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen Genç Kalemler, Genç Sanatçılar, Genç Karikatüristler gibi yarışmalar ve bunların hareketimize neler kazandırdığına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
Sosyal ve kültürel projelerin yanı sıra internet ve sosyal medya anlamında da önemli adımlar atıldı. Tüm İl Ocaklarımıza resmi internet sitelerinin kurulmasının , Türkiye Geneli’nde Ocaklarımız bünyesinde sosyal medya ekiplerinin oluşturulması ile Ülkü Ocakları’nın projelerinin ve teşkilat bazında yürüttüğü faaliyetlerin daha geniş kitlelere ulaştığı belirtildi.

Eğitim alanında atılan yenilikçi projelerden birisi olan “Uzaktan Eğitim” programının tek elden tüm teşkilatlarımıza ulaşılması yönünden önemine dikkat çekildi. Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde siyasilerin ve akademisyenlerin katıldığı Düşünce Oturumları’nın da bu sistem kullanılarak daha fazla Ülküdaşımıza ulaşım sağlandığı belirtildi.

İnternet üzerinden oluşturulan Mezun Bilgi Formu çerçevesinde toplanan veriler hakkında görüşlerin paylaşıldığı toplantıda farklı sektörlerde çalışan Ülküdaşlarımızın bulundukları yerde çalışacak kişiye ihtiyaç olması durumunda işe girecek olanla arasındaki bağlantının nasıl kurulması gerektiğine ilişkin görüşler dile getirildi.

Ülkü Ocakları’nın dergi alanında attığı adımlar da toplantıda görüşüldü. Yeni dönemde Ülkü Ocakları’nın aylık olarak çıkardığı dergilerin yanında çıkartılacak olan “İlmek”, “İlbilge” ve “Kutlu Ülkü” dergilerinin son durumuna ilişkin bilgi verildi.

Ülkü Ocakları bu projelerin dışında sosyal sorumluluk anlamında da çok önemli adımlar attı. 26 Haziran tarihinde Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’nin en köklü gençlik hareketi olan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak “Sağlıklı Nesiller, Umutlu Yarınlar” sloganıyla yola çıkarak bir çalışma yaptık . Bu çalışma ile toplumda “Uyuşturucu Bağımlılığı ve Kaçakçılığı” ile alakalı farkındalık yaratmak, konunun ciddiyetine dikkat çekilmiştir. İl temsilciliklerimiz aracılığı ile ülkenin her köşesine hazırladığımız el ilanları dağıtılmış, afişlerimiz asılmıştır. Yine 20 Kasım Evrensel Çocuk Hakları Günü sebebiyle adı geçen gün içerisinde Ülkü Ocakları il temsilciliklerimiz caddelerde, okullarda, meydanlarda, sokaklarda ulaşabildikleri her çocuğa hediye oyuncak dağıtılmıştır. Her 20 Kasım günü bütün dünyada kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzelliklere vesile olmasını dilenerek, ülkemizde çocuk hakları konusunda yaşanan ihmaller ve çocuk istismarları gündeme getirilmiştir.

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından yapılan teşkilat ziyaretlerinin hem Genel Merkezimiz ile illerimiz arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiği, hem de buralarda faaliyetlerde bulunan Ülküdaşlarımızın mücadele azmini ve kararlılığını arttırdığı hususunda görüş birliğine varıldı. Bu ziyaretlerin ülkemizin neresi olursa olsun artarak devam edeceği belirtildi. Teşkilat ziyaretlerinin yanında özellikle Ramazan ayında Türkiye Geneli’nde düzenlenen iftar programları vesilesiyle geçmiş dönemde Ocak Başkanlığı veya Yöneticiliği yapmış ağabeylerimizle, kardeşlerimizle bugün görev yapan Ülküdaşlarımızın, Şehit ailelerimizin, Taş Medreseli Ağabeylerimizin aynı sofrada buluşmasının Ülkücü Hareketin geçmişi ile bugünü arasındaki bağları kuvvetlendirmesi açısından önemine dikkat çekildi. Bu tarz faaliyetlerin iftar programlarıyla kalmayıp sonrasında da devam ettiği, önümüzdeki dönemde de bu faaliyetin süreceği ifade edildi.

İstişare toplantısında Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç ve yaşanan hadiseler de tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Ülke Genelinde toplu basın açıklamaları yapılarak milli birlik ve bütünlüğümüzü tehdit edebilecek olaylara, andımızın kaldırılmasıyla başlayan süreçte Türklüğün tartışma konusu yapılması noktasında Türkiye Genelinde tüm İl Ocaklarımız tarafından gösterilen tepkilerin kamuoyuna yansımaları değerlendirildi. Ülkemizin uçuruma sürüklenmek istendiği belirtilerek bunun önündeki tek engelin Ülkücü Hareket olduğu vurgulandı. Her türlü küskünlüğün bir kenara bırakılması, herkesin ülkesi adına elini taşın altına koyarak bu ağır sorumluluğu yerine getirmek için her Ülküdaşımızın sorumluluğunun gece-gündüz demeden çalışması gerektiği belirtildi. Nerede bir Türk varsa bizim doğal sınırlarımız oradan başlar diyen Ülkücü Hareketin safları sıklaştırmasının tam zamanıdır. Mevcut İl-İlçe Ocak Başkanlarıyla, Üniversite ve Ortaöğretim birimlerimizle büyük bir heyecan, cesaret ve disiplinle Ocaklarımız bünyesinde bir nesli yetiştirip, Aziz Türk Milleti’nin kurtuluşunu sağlamaya ant içildiği, bunun için de hiç bir fedakarlıktan kaçınılmayacağı vurgulandı. Çünkü kurtuluş yolunda milletimizin tek umudunun Ülkücü Hareket olduğu, bu noktada zorlukların üstesinden gelmenin, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve milletimizin kardeşliğine gölge düşürme çabası içinde olanlara karşı başarıya ulaşmanın başka bir yolu olmadığı ifade edildi.

Genel Başkanımız istişare toplantısında “Ahde Vefa İmandandır.” ilkesi gereği Ülkü Ocakları’nda bugüne görev yapmış başta Eski Genel Başkanlar olmak üzere, Genel Merkez Yöneticilerine İl-İlçe Ocak Başkanlarına ve Yöneticilerine bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek bizlerin kendilerinden razı olduğunu belirterek “Allah da onlardan razı olsun.” Dedi.

Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin ve ülke gündemine ilişkin oluşan tablonun değerlendirilmesi noktasında Genel Başkan Yardımcılarımızın, Genel Merkez Yöneticilerimizin tek tek görüşlerini dile getirmesinin ardından toplantı sona erdi.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter