Ülkü Ocakları Genel Merkezi “Hoca Ahmed Yesevî” Roman Yarışması

Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Olarak “2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı” Kapsamında Manevi İklimiyle Gönüllerimize Huzur Veren, Fikirleriyle Ufkumuzu Açan Pir-İ Türkistan Hazretlerini Anmak, Anlamak Ve Anlatmak İçin Yıl Boyunca Çeşitli Etkinliklerin Yapılmasını Ön Gören Bir Proje Takvimi Açıklamıştık. Şimdi De, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Kadar Geniş Bir Coğrafyanın İlmi Ve Dini Manadaki Önderi Ahmet Yesevi Hazretleri’nin Anısını Gelecek Kuşaklara Aktarmak Amacıyla “Roman Yarışması” Başlatmış Bulunuyoruz. Ülkü Ocakları Olarak Vakfımızın Misyonu Gereği, Hem Yolunu Kalemiyle Çizen Hem De Geleceği Düşünceleriyle Aydınlatan Bir Nesil Yetişmesine Katkı Sağlayarak Pir-İ Türkistan’ın Çağlar Aşan Öğretilerinin Yarınlara Ulaşmasına Vesile Olmayı Hedeflemekteyiz.
Bu Yarışma Akabinde Çıkan Eserlerin “Turan” Coğrafyasının Genç Dimağlarının Yaşam Felsefesinde Belirleyici Olacağına İnanıyor, “Turan Ülküsü”Nün Bu Tür Kültürel Çalışmalarla Desteklendiğinde Gerçekleşeceğini Ümit Ediyorum.

Olcay Kılavuz- Ülkü Ocakları Genel Başkanı

Yarışma Şartnamesi

1. Yarışmaya Gönderilecek Eser, Tarihî Roman Türünde Olmalı Ve Roman Türünün Genel Niteliklerini Taşımalıdır.
2. Eserin Konusunu Hoca Ahmedyesevî’nin Biyografisi Ve Yesevî Döneminde Türkistan’da Yaşanan Tarihî Olaylar Ve Yesevîlik Yolunun Öncü Şahsiyetleri Teşkil Etmelidir.
3. Eserin Tarihî Gerçekliğe Uygun, Sosyal Yönden Yapıcı Ve Türklüğü Birleştirici Nitelikte Olması Esastır.
4. Yarışma Türkçe Yazan Herkese Açıktır Ve Katılımcı İçin Yaş Sınırı Yoktur. Yarışmaya Her Yazar Sadece Bir Tek Eserle Katılacaktır.
5. Eser Türkçe Dil Ve İmlâ Kurallarına Uygun Olmalı Ve Eser Özgün Olmalıdır.
6. Eser Ms Word Programında Kaydedilmiş A4 Sayfasına Times New Roman, 12 Punto, 1,5 Satır Aralığında Yazılmış Ve En Az150 Sayfa (Veya Boşluksuz Olarak En Az 250.000 Karakter) Hacminde Olmalıdır.
7.Eserler, Ms Word Dosyası (*.Doc) Olarak yeseviromanyarismasi.2016@gmail.Com adresine Ekli Dosya Olarak Gönderilecektir. Bu E-Maile Gönderilecek Eserin Hiçbir Yerinde Ve İletide Yazarın Kimliğini Belirten, İma Eden Bir İşaret Olmamalıdır. Eserin, Yarışmaya Gönderildiği İletide Yazarın Ad-Soyadını İçeren Bir E-Mail Kullanılmaması Gerekmektedir. Yarışma Sonucu Bu E-Mail Adresine Yine İleti Olarak Gönderilecektir.
8. Eserler 15 Ekim 2016 Tarihine Kadar Teslim Edilecek, Bu Tarihten Sonra Ulaşan Eserler Dikkate Alınmayacaktır. Ön Eleme Sonrası Değerlendirme Kurulu’nda İncelenmesi Uygun Görülen Eserlerden Dereceye Girenler 2016 Kasım Ayı İçerinde Açıklanacaktır.
Dereceye Girecek Bir Eser Bulunamadığı Takdirde Bu Durum Katılımcılara İletilecektir.
9. Yarışmada Dereceye Giren Eserlerden Yayınlanmaya Değer Görülenlerin 2.000 Adetlik İlk Baskısı Kitap Haline Getirecek Ve Yayınlanması Karşılığında Ödülden Başka, Ayrıca Bir Telif Ücreti Ödenmeyecektir. Yarışmaya Katılan Eserlerin İlk Yayın Hakkı Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı’na Ait Olacaktır.
Ödüller:

Birinci Seçilen Eser İçin : 5000 TL.
İkinci Seçilen Eser İçin : 3000 TL.
Üçüncü Seçilen Eser İçin : 2000 TL. Dir

Değerlendirme Kurulu: Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Ve Ülkücü Yazarlar Derneği (Ülkü-Yaz) Tarafından Belirlenecektir.
Değerlendirme Kurulu Çalışma Usulünü Ve Ödüle Değer Eser Olup Olmadığını Belirlemekte Serbesttir.
Kamuoyuna Ve İlgililere Duyurulur.


Kategorisi: Basın Açıklamaları / Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter