Ülkemizde Bulunan Soydaşlarımıza Ramazan Kolisi Yardım Kampanyası

“On Bir Ayın Sultanı” Ramazan ayının manevi iklimini hissettiğimiz bu günlerde, birlik ve beraberlik şuuruna olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla artmıştır. İslam âleminin farklı coğrafyalarında yaşanan savaş ve gerginlikler, milyonlarca Müslüman’ın can ve mal kaybıyla neticelenmektedir. Dünyanın bir kısmı lüks ve israf içerisinde yaşarken; bir diğer kısmı yiyecek ekmeğe, içecek suya muhtaç vaziyettedir. Emperyalizmin kirli ve karanlık hesapları kadar ne yazık ki İslam âlemini saran cehalet ve aymazlığın da bu kötü gidişatta payı büyüktür.
Hemen yanı başımızda bulunan Irak ve Suriye’de yaşayan soydaşlarımızın durumu çok daha acı verici boyutlardadır. Türkiye’den umduğu desteği bulamayan Türkmen soydaşlarımız, sahipsiz bırakılmanın ıstırabıyla kavrulmaktadır. Irak’ta ve Suriye’de her etnik grubun bir hamisi varken, Türkmenlerin arkasında duran kimse bulunmamaktadır. Ortadoğu’yu saran ateş çemberinin tam ortasında ne yazık ki Türkmen soydaşlarımız bulunmaktadır.

Öte yandan Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımıza yönelik zulmünü artırarak devam ettirmektedir. Soydaşlarımızın oruç tutması engellenmekte, inanç ve ibadet hürriyetleri kısıtlanmaktadır. Doğu Türkistan’ı işgal altında bulunduran Çin, binlerce yıldır o toprakların asli unsuru olan Uygur Türklerine her türlü eza ve cefayı uygulamaktadır. Çin’in insan hak ve hürriyetleriyle bağdaşmayan bu zalimliğine hür dünyadan hiçbir tepki verilmemektedir.

Ülkü Ocakları, kurulduğu günden bugüne her türlü zulme karşı çıkmış, dünyadaki tüm mazlumların yanında olduğunu belirtmiş bir kurumdur. Ülkü Ocakları’nın zulme gösterdiği bu tavrın içerisinde “Esir Türkler” meselesi ayrı bir yer teşkil etmektedir. Soydaşlarımızın muhatap olduğu her olay, Ülkü Ocakları tarafından çok yakından takip edilmekte; sorunların çözümü, yaraların sarılması için her türlü gayret gösterilmektedir. İmkanlar çerçevesinde yapılabilecek her türlü çalışmanın derhal yerine getirilmesi sağlanmaktadır. Bu çerçevede Kerkük’e giderek soydaşlarımızın bayram sevincine ortak olduğumuz, kurban bağışlarımız ile paylaşmanın hazzını yaşadığımız ve bizlere emanet edilen yardımları teslim ederken dertleriyle dertlendiğimizi gösterdik. Yaptığımız basın açıklamaları ile Rusya’nın Kırım’ı ilhakına ve soydaşlarımıza karşı yapılan insan hakları ihlallerine dikkat çektik. Düzenlediğimiz konferans ve imza kampanyaları ile Doğu Türkistan’da soydaşlarımızın yaşadığı vahşete karşı tepkimizi belirterek bir kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Son olarak, bu Ramazan Ayı içerisinde ülkemizde bulunan soydaşlarımızın “Ülkücü Aileler”in iftar sofralarında konuk edilmesine vesile olarak “ensar-muhacir” şuurunun oluşmasını hedefledik. Düzenlediğimiz tüm etkinliklerde soydaşlarımızın asla yalnız ve çaresiz olmadıklarını dünya kamuoyuna ilan ettik. Dünyanın neresinde bir Türk varsa derdini derdimiz sevincini sevincimiz bilerek, dünya Türklüğü’nün haykıran sesi olduk.

Ülkü Ocakları tüm bu çalışmalarına ek olarak, şimdi de ihtiyaç sahibi soydaşlarımıza ulaştırmak üzere “Ramazan Kolisi Yardımını” başlatmış bulunuyoruz. Yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan’da, bu kampanyamız ile bir an olsun aklımızdan çıkmayan, hikayeleri ile kah gözümüzü yaşartan kah gönlümüzü sızlatan çilekeş soydaşlarımıza olan desteğimizi bir kez daha somut olarak ortaya koymayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, çeşitli gıda malzemelerinden oluşan “Ramazan Kolileri” tüm il ve ilçe teşkilatlarımız tarafından kabul edilecek ve kampanya sonunda ülkemizde bulunan soydaşlarımıza yine bizzat Ülkü Ocakları tarafından teslim edilecektir.

Bu yardımlar, işgalci Çin’in zulmünden dolayı ülkemize iltica eden Uygur Türkleri, PYD-IŞİD terör örgütlerinin ve Esad Rejimi’nin insanlık dışı uygulamalarından dolayı anavatan bildikleri Türkiye’ye sığınan Suriye Türkmenleri ve bir yanda peşmerge diğer tarafta IŞİD terör örgütünün baskıları sonucunda göç eden Irak Türkmenleri başta olmak üzere ihtiyaç sahibi soydaşlarımıza ulaştırılacaktır. Bu yardım kampanyamız kapsamında, öncelikli ve acil ihtiyaç olan, “Ramazan Kolisi” ve “bebek bezi” haricinde başka ayni ve nakdi yardım kabul edilmeyecektir. Yardımlarınız ile gönüller tekrar fethedilecek, genç dimağların ümitleri yeniden filizlenecektir. “Ülkücü Hareket”in gönül coğrafyamız ile olan muhabbet köprüleri güçlenecek, soydaşlık ve yardımlaşma bilincinin şuuru nesiller boyunca etkisini hissettirecektir.

Bu vesile ile düzenlediğimiz kampanyalara desteğini esirgemeyen ve bu kutlu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan büyük Türk milletine şimdiden teşekkürlerimizi sunar, yapacakları yardımların kabul olmasını dilerim. İdrak ettiğimiz bu mübarek ayın, Türk- İslâm âleminin zulüm ve baskı altında geçirdiği son “Ramazan” olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

Olcay KILAVUZ
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı
Genel Başkanı
22 Haziran 2015

Yardım Kampanyası Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin:
Mehmet ARSLAN – 0533 094 92 77
Kürşat ÇALIM – 0534 247 16 04
Ali ÖZDAL – 0507 074 91 41
Furkan BAYINDIR – 0536 546 31 86
Sabit No: (0312) 285 44 44 Dâhili: 109


Kategorisi: Basın Açıklamaları / Genel Başkan'dan

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter