Türkün Okulu Orta Asya – Selami Mert Genç

Hangi evlat unutabilir ki annesini? Hangi ağaç yetiştiği toprağı unutabilmiş ki? Orta Asya bizim için, tam da bu misaldeki gibidir. Tanrı Dağlarının gölgesinde doğduğumuz Çinli ile cenk ederek piştiğimiz, bizim için Medine kadar kutsal olan bir yerdir Orta Asya. Peki ama neden? Aslında cevabı ayrıntıda gizli. Orta Asya iklim özelikleri bakımından zor bir coğrafyadır. Bu da fiziksel olarak bizim savaşçı bir toplum olmamıza mücadeleden yılmayan bir budun olmamıza neden olmuştur.

Tarıma pek elverişli olmayan toprağı ve iklimi nedeni ile yapılması en uygun şey olan hayvancılık ve savaş politikasını izlemişizdir. Bu da doğal olarak bizim sürekli göç etmemizi, etkilememizi ve etkilenmemizi sağlamıştır. Bu sayede de tıpkı bir ağacın kökleri gibi kültürümüz yavaş yavaş gelişmiş ve dallanmış, budaklanmıştır. Tabi Orta Asya için Asya için şah damarı kadar önemli olan bir de İpek Yolu vardır ki bu yol Asya’daki milletlerin kaderini etkileyen en önemli şeydir. Çünkü İpek Yolu sadece bir ticaret yolu değil aynı zamanda kültür ilim kapısı ve yurt kavgasıdır.Kültür kapısıdır dedim çünkü: Tarih kaynakları Türk Kültürüne özgü motiflerin daha Türkler Avrupa’ya gelmeden Avrupa’ya geldiğini göstermiştir.

Aynı şekilde Çinliler de ilaç olarak kullandığı bitkilerin Avrupa’ya gittiğini tarih kaynakları doğruluyor. Peki ama neden yurt kavgası? Çünkü Orta Aysa ve şahdamarı olan İpek Yolu uğruna savaşlar yapılımış bir topraktık.Türk Kültüründe ki ”yardan geçilir attan geçilir ama yurttan vazgeçilmez görüsünü oturtacak kadar çok çetin ve daha önemlisi etkileşime açık bir coğrafyadır.

Aynı zamanda Orta Asya’daki günlerimizi okuldaki günlerimize de benzetebiliriz. Çünkü doğmamızı etkilememiz etkilenmemizi yeni bir şey öğrenmemizi belli bir kalıba girip şeklimizi aldığımız bir okuldur.

Tıpkı okuldaki günler gibi Orta Asya bizi geleceğe hazırlamıştır. Burada öğrendiğimiz bilgiler edindiğimiz tecrübeler ve kazandığımız örf adetler ve en önemlisi komutan halk anlayışıyla dünyaya hükmettiğimiz günlerin kurucusu olmuştur Orta Asya. Tek bir cümleyle Türk kültürünün ve 21.yüzyıl kültürümüzün temelidir bu okul bizim için.


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter