Türkmenler Peşmerge’den Rahatsız

IŞİD’in Irak’taki ilerleyişi devam ederken Türkmen soydaşlarımız iki ateş arasında kaldı. IŞİD’in ilerleyişinden sonra Irak ordusunun Türkmen bölgelerinden çekilmesinden sonra peşmerge harekete geçti.

Türkmen kentlerinin güvenliğini sağlayacağız diyerek kentleri kuşatan ve yağmalama eylemlerine karışan peşmergelere karşı Türkmenler tepkili. Yaşanan olaylardan sonra “silahlanabiliriz” açıklaması yapan Türkmen kanaat önderleri yaşanan gelişmelere Türkiye’nin kayıtsız kalmasından dolayı şikayetçiler.

Türkmenler, Kerkük’teki peşmerge varlığından rahatsız. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşed Salihi, Kerkük’ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana olmadıklarını belirterek “Bu durumu tasvip etmiyoruz. Kerkük’ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana değiliz” diye konuştu.

‘PEŞMERGE YAĞMALIYOR’

Merkezi ordu birliklerinin bir kısmı kaçarken, bir kısmının da peşmerge tarafından çekilmeye zorladığını iddia eden Salihi, “Peşmerge, bu zor günde orduya destek vermesi gerekirken karargahlarına girerek onları silahsızlandırdı. Daha  sonra, askeri birimleri yağmaladı.

12. Tümen Komutanlığı’nın içini tamamen boşalttılar. Kerkük ve Tuzhurmatu ilçesi oldu bittiye getirildi. Bu tür yaklaşımlar, anlaşmazlıkları daha da derinleştirecektir” şeklinde konuştu.

Telafer’de de durumun kritik olduğunu belirten Salihi, “Peşmerge güçleri, ilçenin kontorlünü ele almak istiyor ve Telafer’in güvenliğini korumak için silahlarını teslim etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu tutum da güvenilir değil. Bu, Kürt bölgesi haritasını genişletme planının bir parçasıdır. Tamamı Türkmenler’den oluşan Telafer’in, Telaferliler tarafından korunmasına çalışıyoruz” dedi.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter