Türkmenevi Açılışı Yapıldı

 Ülkü Ocakları Türkmenevi Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ’un katılımıyla açıldı.

Ülkü Ocakları tarafından  Ankara’nın Abidinpaşa semtinde, Irak ve Suriye’den ülkemize gelen Türkmen soydaşlarımızın sağlık, eğitim ve diğer temel ihtiyaçlarının koordineli bir şekilde karşılanması amacıyla “ Türkmenevi” açılmıştır.

  Kurban kesimiyle başlayan açılış programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından edilen dualarla devam etti. Türkmenevi sorumlusu Davut KARATAŞ yaptığı konuşmada liderimiz Sayın Devlet BAHÇELİ Bey ve Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ’a teşekkürlerini iletti. Türkmenevi’nin Telaferli soydaşlarımıza ne gibi faydalar sağlayacağını ve nasıl çalışmalar yapacağını anlatan Karataş, “ Türkmenevin’de basit düzeyde Türkçe öğretilecek, ayakta tedavi yöntemleriyle sağlık sorunlarının giderilmesi gibi çalışmalar yapılacak. Türkmenevimizin açılışında emeği geçen başta fikir babası Liderimiz Devlet BAHÇELİ Bey ve Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ’a emeklerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi. Ardından açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ “Bugün burada Ülkü Ocakları’nın Türkmen soydaşlarımız için başlattığı kampanya doğrultusunda hayata geçirdiği Ülkü Ocakları Türkmenevi’nin açılışı için toplanmış bulunuyoruz. “Dünyanın neresinde bir Türk varsa, derdi derdimiz, sevinci sevincimizdir.” şiarıyla  hareket eden Ülkü Ocakları olarak bizler liderimiz Devlet Bahçeli Bey’in de talimatlarıyla “Sen de doyur sen de giydir” teması ve “Türkmeneli’ne Türk’ün Elini Uzat” sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlattık “dedi.

İl ve İlçe temsilciliklerinin özverili çalışması, Türk Milleti’nin soydaşlarının yarasını sarmaya yönelik fedakar tavrı ve kampanyaya ayni-nakdi manada yoğun desteğiyle kısa sürede önemli düzeyde yardım toplandığını belirten Genel Başkanımız “Bizzat şahsımın nezaretinde Kerkük ve çevresine yapmış olduğumuz ilk ziyarette 20 tırlık gıda ve insani ihtiyaçlara yönelik malzemeyi hiçbir ayrım gözetmeksizin orada yaşamaya çalışan soydaşlarımıza ulaştırdık. İkinci ziyaretimizde ise Kurban Bayramı’nda orada bulunarak nakdi yardım dağıtıp, toplu kurban kesimleri gerçekleştirdik. Yani hem bayramın manevi hazzının biraz olsun hissedilmesini hem de soydaşlarımızın yüzünde ufakta olsa bir tebessüm oluşmasını sağlamaya çalıştık. Sınırlarımızın ötesinde soydaşlarımızla birlikte olmanın, acısını paylaşmanın, derdiyle dertlenmenin ve mevcut sorunlara ilişkin çözümler bulmaya yönelik çalışmalarımızın yanında göç etmek durumunda kalan soydaşlarımızı da göz ardı etmemek adına yardım kampanyamızı yurt içinde de devam ettirdik. Bu kapsamda ilk olarak Ankara’da; Abidinpaşa, Sincan ve Demetevler bölgesinde yaşayan Türkmen soydaşlarımıza yönelik olarak gıda, temizlik malzemesi, battaniye ve giysi çeki dağıtımında bulunduk” dedi.

Ayrıca Ankara’da gerçekleştirilen 1. yardım programında soydaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışırken, mevcut eksiklikleri de tespit etmeye çalıştıklarını ve Türkmen soydaşlarımızın günlük ihtiyaçlarının giderilmesinin yanında barınma, sağlık vb. alanlarda yaşadıkları sorunlara da çözüm bulma adına yine Ankara’da, çoğunluğu Telafer’den göç edenlerden oluşan Irak ve Suriye Türkmenlerine battaniye, çocuk bezi, gıda, halı, giyim ve temizlik malzemesi dağıtarak 2. programın da gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Başkanımız “Yardım kampanyalarımızı Ankara’yla da sınırlı bırakmayıp ülke geneline yayarak Türkiye’nin neresinde bir soydaşımız varsa ona ulaşmaya, yaralarını sarmaya, öz vatanında garip ve sahipsiz bırakılmaya çalışılan soydaşlarımıza el uzatmaya yönelik var gücümüzle mesai harcadık.Kayseri, Eskişehir, Hatay, Şanlıurfa, Osmaniye, Gaziantep başta olmak üzere soydaşlarımızın yoğun bir şekilde yaşadığı diğer şehirlerimizde de İl-İlçe Ocaklarımızın gece gündüz demeden son derece fedakar bir şekilde çalışması, Genel Merkezimizin de desteğiyle büyük yardım programları gerçekleştirdik. Bu yardımlarımıza Allah’ın izniyle devam edeceğiz. “diyerek kampanyanın sürekliliğini ve kapsamlılığını ifade etti.

Genel başkanımız “Bugün Türkmen soydaşlarımıza yönelik yardım kampanyamızın daha kurumsal bir zemine oturtulmasını sağlamak ve sadece yardım kampanyalarının dağıtıldığı dönemlerde değil her an soydaşlarımızın yanında olduğumuzu somut bir şekilde göstermek adına şükürler olsun ki  “Ülkü Ocakları Türkmenevi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Soydaşlarımıza sadece barınma, gıda ve çeşitli malzemeler noktasında değil sağlıktan eğitime kadar her alanda verdiğimiz desteği sistemli bir hale getirmeyi, belirli bir işleyişe oturtmayı hedefliyoruz. Ülkü Ocakları Türkmenevimizde soydaşlarımızın yaşadığı acıları vicdanı nasır tutanların aksine biraz olsun dindirmek için elini taşın altına koyan doktorlarımız vasıtasıyla basit tıbbi müdahaleleri içeren sağlık hizmeti vereceğiz. Sadece küçük rahatsızlıklara yönelik tedavi desteğiyle kalmayıp rahatsızlığı daha ağır durumda olan soydaşlarımızın da hastanelerde tedavi edilmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“Ülkü Ocakları Türkmenevimiz bünyesinde gönüllü eğitmenlerimiz vasıtasıyla sınıflar oluşturarak geleceğimizin umudu, Türk Milleti’nin en kıymetli hazinesi olan çocuklarımızın, gençlerimizin eğitim hayatlarına katkı sunmaya, geri kalmalarına engel olmaya çalışacağız” dedi. Genel Başkanımız sözlerine şöyle devam etti:” Ayrıca bürokratik manada devlet kurumları nezdinde soydaşlarımızın haklarının savunulmasını sağlamaya çalışacak ve öz vatanlarında üvey evlat muamelesine tabi tutulmak istenen soydaşlarımızın sorunlarını gidermeye yönelik kurduğumuz komisyonlarda görev alan arkadaşlarımızın çalışmalarıyla haklarını genişletmeye çalışacağız.”.

Genel Başkanımız “Açılışını gerçekleştirmiş bulunduğumuz bu yeri Türkmenevi olarak isimlendirmemizin de elbette önemli bir anlamı vardır. Bu ismi vermekteki niyetimiz kendi evlerinin yerini tutmayacak olsa da soydaşlarımızı evinde hissettirmektir, bir misafir edasıyla değil öz vatanında soydaşlarıyla omuz omuza yaşadıklarını; hatıralarımızın, acılarımızın, sevinçlerimizin, zaferlerimizin, soframızın bir olduğunu göstermektir” diyerek Türkmenevi isminin önemini ifade etti.

Ülkü Ocaklarının kararlılığına dikkat çeken Genel Başkanımız  “Bizim için Doğu Türkistan’ın, Kerkük’ün, Telafer’in kısacası Türk’ün ayak bastığı, Türk’ün adıyla var olan toprakların Ankara’dan, İstanbul’dan herhangi bir farkı yoktur. Türk’ün ayak bastığı, onun adıyla var olan, toprağı üstünde Türkçe konuşulan, kaderi Türk’ün alnında yazan topraklarda yaşayan hiçbir soydaşımız Türkiye topraklarında misafir değildir. Bilakis ev sahibidir. Başımızın üstünde yerleri vardır. Dünya Türklüğünün en büyük kurumlarından biri olan Ülkü Ocakları, soydaşlarımızın unutulmasına ve yalnız kalmasına asla razı olmayacaktır. Ülkü Ocakları bütün gücü ve samimiyetiyle Türkmen kardeşlerimizin yanında yer almaya devam edecektir. Hiç bir soydaşımız bunu unutmamalı, endişeye kapılmamalıdır. Bizler gülümsemeyi unutan çocukların yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak, sahipsizlik duygusuna kapılmış soydaşımıza Ülkü Ocakları oldukça hiçbir zaman yalnız değilsiniz demek için buradayız” dedi.

Genel başkanımız ”Eli kanlı teröre teslim olmayan, imkansızlıklara rağmen büyük bir imanla mücadele ederek Amirli’yi savunan soydaşlarımı ve Kerkük Kalesi’ne Türkmen Bayrağı’nı astıktan sonra “Bozkurt” selamıyla bizlere selam veren yiğitler yiğidi gençlerimizi selamlıyorum. Beşir’i tekrardan Türkmen yuvası haline getirerek Türkmeneli’nin asla teslim olmayacağını ortaya koyan kahramanlara dua ve muhabbetlerimi yolluyorum. Beşir’in soydaşlarımız tarafından geri alınması bahane edilerek dün hunharca şehit edilen 8 Türkmen’in ruhlarının şad, mekanlarının cennet olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Türk-İslam davası uğruna can veren ilk Ülkücü Şehidimiz Ruhi Kılıçkıran’dan son Ülkücü Şehidimiz Fırat Çakıroğlu’na kadar şehadet mertebesine erişen tüm ülkü erlerine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Sosyal maliyeti bu denli büyük olan, kökleri tabiri caizse tarihten eskiye dayanan Türk-İslam davası uğruna şehit olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Sağ oğlun, Var Olun, Allah’a emanet olun.” diyerek konuşmasına son verdi.

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Telafer’den gelen soydaşlarımız, yazmış oldukları şiirlerini okudular. Özellikle Ülkü Ocakları adına yazılmış olan şiir büyük alkış topladı. Ayrıca Telaferli bir ressam yaptığı bozkurt tablosunu  Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ’a hediye etti.

Türkmen soydaşlarımızın ülkemizde işini kolaylaştıracak olan latin harfleriyle okuma yazama sertifikalarını Genel Başkanımız Türkmen soydaşlarımıza verdi.

Program hatıra fotoğrafları çekilmesi ve Genel Başkanımızın Türkmenevi’nden ayrılmasıyla son buldu.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter