Türkmen Şehid Münir Kafili’nin Cenazesi Toprağa Verildi

Bugün akşama doğru Kerkük şehir merkezindeki Dördüncü Köprü yakınında kimliği belirsiz yasa dışı silahlı kişilerce suikasta uğrayan Kerkük ilçe Meclis Başkanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Münir Burhan Kafili, yüzlerce seveni eşliğinde toprağa verildi.

Kafilinin temiz naşı omuzlarda taşınarak Kerkük’teki Şehitler Mezarlığında toprağa verildi. Kafili’nin cenaze namazı şehitler mezarlığının girişinde kılındı. Daha sonra şehitler kabristanındaki aile mezarlığında toprağa verildi. Tekbirler eşliğinde yapılan toprağa verme merasimine çok sayıda yetkili, siyasi taraf temsilcileri ve parti başkanları da katıldı.

Münir Burhan Reşit Kafili 1959 yılında Kerkük’te dünyaya geldi. Daha çok genç yaşta Türkmen milli mücadelesinin bilinciyle hareket etti.

ITC yetkilisi Cemal Garip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kafili’nin, IŞİD saldırıları sonrasında evlerini terk ederek Kerkük’e sığınan ailelere yapılan yardımları koordine ettiğini söyledi.

Garip, şunları söyledi:

“Kafili, çok mütevazi bir insandı. Her zaman milletinin ve Kerküklülerin yanında oldu. IŞİD saldırıları sonrası bölgemize gelen insanlara yardım için Kafili başkanlığında bir yardım birimi koordinatörlüğü kuruldu. Kendisi, bu insanları kamplarda değil evlerimizde misafir etmemiz gerektiğini söylerdi. Sığınmacılar için gıda yardımlarının yanı sıra ev temin etme projesine de başlamak istiyordu. Ancak bu vatanseverliğini sürdürmesinden birileri rahatsız oldu. Bu yüzden Kafili’yi şehit ettiler.”

Aynı zamanda Kerkük merkez ilçe meclisi başkanlığı görevini yürüten Kafili, bugün Kerkük’ün dördüncü köprü mevkiinde aracında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Kerkük’te 1959 yılında dünyaya gelen Kafili, Baas rejiminin yönetimde olduğu 1981′de tutuklandı. Hapiste 20 yıl kalan Kafili,  2001′de serbest bırakıldı. ITC çatısı altında siyasi çalışmalarını yürüten Kafili, 3 kız çocuğu babasıydı.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter