Türk-İslam Sancaktarı : Ülkü Ocakları – Tarık Gökalp Bayraktar

Dilinden zikri, aklından ilmi ve ideallerini bir an olsun çıkarmayanların, hedeflerinin önünde dağlar olsa aşıp geçecek genç neferlerin arkasında koca bir çınar gibi dikilendir bu ocak..
İlahi Kelimetullah’ın yankılandığı her yere erişebilmiş, zorda kalanın dayanağı, dertlenenin derdi, kurdun çayında dem olandır bu ocak..
1968 Eylülünün karanlık Türkiyesine bir ışık gibi doğmuş olan Ülkü Ocaklarının her taşında bir şehidimizin izi bulunmaktadır. Moskofun, Siyonistin, Sosyalistin ülkeye kuduz köpek gibi saldırdığı bir dönemde ‘’Ezan dinmez, bayrak inmez’’ diyerek küfre, riyaya karşı etten duvar ören ağabeylerimizin kokusu hala ocaklarımızın maneviyatındadır. O yılların fakültelerini kasıp kavuran, yalancı özgürlüklerin, eşitliklerin ilgi odağı olan Komünizm fikrine karşı bir avuç gencin DTCF’de oluşturduğu, başta bir kulüp ardından ise vakıf statüsüne yükselen bir peygamber ocağıdır. Allah’ın varlığına ve birliğine söz gelmesine tahammülü olmayanların ve bu dinsiz akıma karşı başkaldırının timsalidir Ülkü Ocakları.. Dündar Taşer beğ’in buyruğu ile kurulan bu birlik, gerçek Türk gençlerinin kısa sürede ilgi odağı olmuştur. Kapısından içeri girdiğinizde ve o manevi atmosferle buluştuğunuz anda sizinle birlikte o demli çayı içen Mustafaların, Süleymanların, Dursunların olduğunu hissedeceksiniz.
Her parçası şehitlerin kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın toprağına basarken utanan ve zikri dilinden düşürmeyenlerin aşının piştiği yerdir Ülkü Ocakları..
Ülkü Ocaklarını adını almadan önce çeşitli isimlerle kurulmuş olan bu dernek, kutlu‘Ülkücü’ tabirini ilk kez Genç Ülkücüler Teşkilatı adı altında 29 Şubat 1968 tarihinde kullanmıştır.

Kutlu davanın kervanbaşı : RUHİ KILIÇKIRAN

Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ Beğ’in kurmuş olduğu CKMP gençlik kollarına büyük önem vermiş ve gençleri bilinçlendirmeye çalışmıştır, CKMP Gençlik Örgütünün sancaktarı olan Ruhi Kılıçkıran ağabeyimiz 22 yaşındadır, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okumaktadır.4 Ocak 1968 tarihinde, ramazan ayının bir günü orucunu açmış ve yurduna dönerken bir Komunist militan tarafından vurularak şehit edilmiştir. Başkaldırının ve meydanlara dökülüşün ilk sebebi olan ağabeyimiz, onun ardından gelecek binlerce şehidimizin de ilki olmuştur. Ruhu şad, mekanı uçmak olsun.

Komünist CHP iktidarının zırhına bürünmüş ve kirli dişlerini Ülkücülere her fırsatta batırmaya çalışan Pol-Der Moskofları, Ülkücülere işkence etmiş, bir yandan da ağabeylerimizi sokaklara dökmek için yoğun provakasyon da bulunmuştur.

70’lerin kızıl Türkiyesini ilim, iman ile aydınlığa kavuşturmak isteyen Ülkücüler hiçbir zorluk altında yılmamış ve nice gençler bu dava uğruna kara toprağa gözlerini kırpmadan girmişlerdir. Ülkü Ocakları birliği, 12 Mart darbesinden sonra tekrardan Bursa’da kurulmuş ve başına Muharrem Şemsek getirilmiştir.

Zora alışık olan Ülkücüler, bir çok derneğinin kapatılmasına rağmen yeni oluşumlara tekrar girmiş ve Türklerin ‘’ Çabuk Teşkilatlanma ‘’ vasfını tekrar gözler önüne sermiştir. Günümüzde devlete yön verecek kademelerde Ülkücülerin olmamasının sebebi merak ediliyorsa 70 ve 80 döneminde şehit edilen 5300 ağabeyimizin hangi fakültelerde okuduklarına bakılması gerekir.
Gençlerin bilinçlenmesi gerektiğini düşünen Başbuğ Türkeş, o dönemde bu davaya katılmış olan büyük fikir adamlarını Anadolu’ya göndermiştir. Bu isimlerin başında Galip Erdem, Erol Güngör, Seyid Ahmet Arvasi ve Dündar Taşer gelir, bu isimler gittikleri her yerde Türk gençleri tarafından ilgi ve şevk ile sabahlara dek dinlenmişlerdir. Bugün Ülkü Ocakları sadece illere değil, ilçelere de yayılmıştır, ve bu oluşumların asıl gayesi Türklük gurur ve şuurunu İslam ahlak ve faziletini tüm Türk gençlerine aşılamak ve bu Allah davasını her kesime yaymaktır. Günümüzde vakıf statüsünde ilim, kültür, iman alanlarında gençleri aydınlatan Ülkü Ocakları, çıkardığı dergiler ve düzenlediği etkinlikler ile varlığını her konuda hissettirmektedir. Vatanın gelecek kadrolarını oluşturacak gençlerin milli ve ahlaki terbiyesi Ocaklarda yapılmakta ve dilinde tekbir gönlünde din ve vatan aşkıyla kavrulan bireyler yetiştirmektedir.

Allah Ülkü Ocaklarımızı kutlu, bereketli ve daim eylesin, Bu vatan için genç yaşta kara toprağı aziz kanlarıyla sulayan Ülkücü Şehitlerimizin ve bu davaya gönül vermiş başta Başbuğ Alparslan Türkeş beğ olmak üzere tüm fikir babalarımızın ruhları şad mekanları cennet olsun.


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter