Türk Dünyası | ” Türkmen Atı ; Ahal-Teke “

Ahal Teke; Türkmen atıdır. Bilim insanları ‘Ahal Teke’yi, 3000 yıl önce insanlık tarafından ilk evcilleştirilen at türü olarak görmektedirler. Türkistan’da Türk Toplulukları arasında özellikler Türkmenistan’da yaygın olan Ahal Teke’nin adı Manas ve Dede Korkut gibi Türk Destanlarında geçmektedir.

Türkmenistan-Ahal vilayetindeki Teke Türkmenlerinden adını alan AHAL TEKE; Dik bir duruşlu, uzun ince boyunlu, eğimli omza sahip, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük sert bir kalçası Ahal Teke’nin Yelesi yumuşak ve azdır. Kulakları uzun ve hafif orak biçimlidir.

Gözlerinin etrafı siyahtır. Bu yüzden gözleri badem şeklinde görünmektedir. Vücudu hafif metalik parlar.Kılları ince ve yumuşaktır. Hareketleri rahat ve esnektir. Hüner ve eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hünerleri kolayca başaran Ahal Teke, özellikle “Pas” ve “Tölt” adlı hareketleri kolay yapar. Cesurdur, zekidir, duygusaldır ve bazen de inatçıdır. Güçlü sezgileri vardır. Sahibine bağlıdır. Hatta tek biniciye alışık olurlar ve bir süre sonra onun en ufak imalarını bile algılayabilirler. Türkmenlerin ve diğer Türk topluluklarının yetiştirdikleri Ahal Tekeler, Türkistan bozkırlarında hür olarak “Tabune” adı verilen sürüler halinde yaşarlar. Başlarında atlı bir çoban bulunur.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter