Türk Dünyası Öğrencileri Eskişehir’de Buluştu

Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden gelen öğrenciler, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de düzenlenen “Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği” adlı organizasyonda bir araya geldi.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de düzenlenen şenliğe  Altay Cumhuriyeti, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Gagavuzya, Irak, Kırım ve Tataristan’dan 120 civarında çocuk katıldı. Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Vali Sami Sönmez Spor Kompleksi’nde yapılan etkinlikte “Çelik Çomak”, “Yakan Top”, “’7 Kiremit”, ”5 Taş”, “9 Taş”, ”Aşık” oyunları gibi geleneksel oyunlar oynandı. Oyunlarda, “yakan topta” Türkiye, Bosna Hersek, Başkurdistan ve Kırgızistan; “7 kiremitte” ise  Kırım, Kazakistan, Kırgızistan ve Tataristan  dörtlü finallere kaldı.

11 ülkeden finale kalan öğrencilerin 30 Mayıs günü Sazova Bilim ve Kültür Parkı Amfi Tiyatro’da karşı karşıya gelmelerinin ardından yapılacak olan törende katılımcılara madalya, sertifika ve hediyeleri takdim edildikten sonra şenlikler sona erecek.

 


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter