Turan yolunda bir şehit: Şehid-i Âlâ ve Gâzî-i Namdar Enver Paşa – Alper Ünal

kilicdarogluna_enver_pasa_tepkisi_h1697Şair Enver Paşa için diyor ki;

Bugün Kerkük’te Doğu Türkistan’da
Nasıl ölüyorsak gene ölürüz
Türklere en çok ölmek yakışıyor ve
En güzel Türkler ölüyor diye biz ölürüz
Sen hayaller kur
Yeter ki Enver Paşa!

Bazı kesimler Enver paşa için müthiş karalama kampanyaları yapıp Enver paşayı hain olarak gösterme çabalarına girmiştir. Turancı kesim ise yani bizler sürekli her yerde her ortam da Enver paşamızı anlatır onun Turan soylu, yiğit savaşçı olduğunu herkese öğretiriz ve ciddi tartışmaların içerisine gireriz.

Enver Paşa öyle bir yiğitti ki Türkistan’da ki Türkler için biricik aşkı canından çok sevdiği Naciye Sultanın yalvarmalarına rağmen onu geride sağlam bir yerde bırakıp Türkistan’a gitmiştir. Fakat Enver Paşa ihanete uğramış Rusya’da ceza evine gönderilmiştir. Ceza evi yaşamı çok çileli geçmiş, ikinci çocuğu Türkan’ın yüzünü bile görememiştir. Enver paşa ceza evinden kaçmayı başarmış Berlin’e Naciye Sultan’ın yanına gitmiştir. Ve ilk  defa 2. Çocuğu Türkan’ın o güzel yüzünü görmüş hasret gidermiştir. Ama büyük Turancı Enver paşa yine yollara düşmüş, Türkistan’a Türkler için yola koyulmuş idi.

Enver paşa ülküsü yolunda erkekçe ilerlemiş, aile saadetini bile feda etmiştir. Türkistan’da cephe de büyük zorluklarla yaşarken, kardeşi Kamil beye emanet ettiği Naciye Sultan ve yavruları büyük özlem ile Enver Paşaya mektuplar yazmaktadırlar. Enver Paşa ise mektuplarına ”Ok yaydan çıktı.” diye karşılık vermiş, ancak zafer kazanıldığında geri döneceğim diye karşılık vermiştir.

Enver paşa yine Buhara’da esir düşmüş, ölüm çukurlarına atılmış idi.. 3 Ay esaretten sonra yine serbest kalmış yine Türkistan yakınlarında 200 kişilik bir ekip ile karargah kurmuş idi.

Enver paşa cephe de yanında çok istediği Talat Paşa ve Cemal Paşa düşman Ermeniler tarafından şehit edilmişlerdi. Enver paşa bu duruma çok içerlemiş ve üzülmüş idi. Onlar cemiyetten çok yakın arkadaşları idi. Enver paşa Ruslara karşı mücadelesini dağlarda yürütmekteydi.

Ve bir gün Pamir dağları eteklerinde.. Mübarek kurban bayramının 3. Günü Turan Soylu yiğit savaşçı Enver paşa şehit kahramanca, Rusların ağır silahlarına karşı elinde kılıcı ile ataları gibi kahramanca şehadete yürümüştür…

Enver Paşa ülküsü uğrunda ilerledi kahramanca uçmağa vardı. Bizler onun bu aziz hatırasını her zaman yaşatacak, Turan soylu yiğit savaşçı paşamızın emanetine sahip çıkacağız.

Sen hayaller kur bizler can verelim paşam!

 


Kategorisi: Genel / Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter