Tokat Ülkü Ocakları, Ülkücü Şehitlerimizin Aileleri ile Röportaj Yaptı

Tokat Ülkü Ocakları olarak Tokat il merkezinde bulunan Ülkücü Şehitlerimizin aileleri ile röportaj gerçekleştirdik.
İlk olarak ülkücü şehit abimiz Cemalettin Karaaslan’ın ailesinin evinde gerçekleştirdiğimiz röportajda şehidimiz hakkında abisi Hüseyin Karaaslan beyefendiden bilgi edinerek yazdığı şiir ve mektupları okuyarak öğrencilik hayatı ile ilgili bilgiler aldık. Cemalettin Karaaslan’ın kız kardeşi şehidimizin şehadetinden sonra 1 yıl boyunca camda ağabeyinin geleceğini beklemiştir.
Röportajların devamında ise rahmetli Ahmet Uğurlar’ın eşi Nurşen Hanım ile gerçekleştirdiğimiz röportajda şehidimiz hakkında bilgi alarak şehit olduğu gün ki kıyafetleri ve çeşitli fotoğraflarını resimledik. Eşinin verdiği bilgiler doğrultusunda olayın yaşandığı gün şehidimiz hastaneye götürüldüğünde ülkücü olduğunu öğrenen hastane personeli geç müdahale ederek kan kaydından şehit olmasına sebep olmuştur. Eşi Nurşen hanımın ‘’ Dünyaya bir daha gelsem yine Ahmet ile evlenir ve uğruna canını verdiği davasını yaşatırım. ‘’ demiştir.
Ülkücü şehidimiz Halil İbrahim Yalınalp’ın abisi ile Tokat Ülkü Ocakları İl Başkanlığında gerçekleştirdiğimiz röportajda şehidimiz yaşantısı hakkında bilgiler edindik. Şehidimiz annesiyle yaptığı konuşmasında bu dava için her zaman canın vermeye hazır olduğu ve “ VADEMİZ NE ZAMAN GELDİYSE O ZAMAN ÖLÜRÜZ! ” ifadesini kullanmıştır. 24 Haziran 1980 yılında şehit olan şehidimizin iki gün sonra kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Halile ismi verilmiştir.
7 Temmuz 1980 yılında Malatya da şehit edilen Ahmet Özdilek’in eşi Nejla Özdilek ve oğlu Engin Özdilek ile gerçekleştirdiğimiz röportajda komünist iki silahlı eylemciyi gözaltına aldığı için karşıt görüşlü polis memurları ile çıkan tartışma sonucunda yine Tokatlı olan polis memuru tarafından vurularak şehit dile getirdi. Şehidimiz vefat etmeden üç ay önce çocuğu hakkın rahmetine kavuşmuştur. Defalarca ölüm tehdidi alan şehidimiz yılmadan mücadelesine devam etmiştir.
5 Ocak 1978′de Adana’da şehadete kavuşup ülkücü şehitler kervanına katılan EYÜP GÖKÇEN’in devre arkadaşlarından Şükrü Çetin beyefendi ile gerçekleştirmiş olunan duygu yüklü röportajda şehidimizin lise yıllarından üniversite yıllarına dayanan çetin mücadelesini öğrendik.Şükrü bey ; ” ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK , NAAŞIMI ALMAYA GELİRSİNİZ! demişti Eyüp reis..Bir portakal bahçesinde şehit düşmüş. Naaşını Sivas’tan almaya gittik. ” dedi ve gözyaşlarına hakim olamadı. Sözlerine devam eden Şükrü Çetin ; ” İtaat , samimiyet , aidiyet , ihlas hep onda idi. Bizde onun kadar ihlaslı olsa idik belki bizde şehit olmuştuk! ” dedi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter