Telafer’de 400 Bin Türkmen Kuşatma Altında

Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, IŞİD tarafından kuşatılan Telafer’de 400 bin Türkmen için Türkiye’nin devreye girmesini istedi. IŞİD, Musul’u ele geçirdikten sonra Telafer’i kuşattı. Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, Ankara’nın devreye girmesini ve peşmergenin Telafer’in dış savunmasına yönlendirilmesini istiyor.

KAÇABİLEN KAÇTI

IŞİD, Musul’u ele geçirdikten sonra yürüyüşüne Selehattin, Kerkük ve Telafer istikametinde devam etti. Cumartesi akşamından itibaren de Telafer’e geldi ve çatışmalar çıktı. IŞİD güçleri Telafer’n etrafını sardı. Neredeyse tamamını Türkmenlerin oluşturduğu Telafer’den kaçabilen kaçtı. Yaşananlar operasyon merkezi tarafından Kerkük’te kurulan üsse aktarılıyor. Üssü Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi yönetiyor.

400 BİN KİŞİ MAHSUR KALDI

Salihi şu bilgileri verdi: “Telafer’in nüfusu yaklaşık 450 bin ve neredeyse tamamı Türkmen. Türkmenlerin bir kısmı Sünni bir kısmı ise Şii. Ama nereden baksanız 400 bin kişi Telafer’de mahsur kaldı. Çünkü çıkış noktaları IŞİD tarafından kesildi. Türkmenler tarafından en fazla 10 bin kişiden oluşan milis bir kuvvet oluşturuldu. Dağılan Irak ordusundan kalan silahlarla savunma başladı.”

SUNNİ VE Şİİ TÜRKMENLER IŞİD’E KARŞI SAVAŞIYOR

Salihi, şöyle devam etti: “Şu an 10 bin silahlı Türkmen Telafer’i koruyor ama çok dayanamazlar. IŞİD kenti sürekli bombalıyor. IŞİD’in kaç kişilik güçle geldiğini de bilmiyoruz. Şu ana kadar 7 şehidimiz var. Eğer Telefar düşerse katliam olur. Şu an Sunni ve Şii Türkmenler IŞİD’e karşı savaşıyor.”

“ANKARA’NIN DEVREYE GİRMESİ GEREKİYOR”

Salihi “Ankara devreye girmeli” dedi, ekledi: “Peşmerge ordusu Telafer’e gider ve dış savunmayı sağlarsa IŞİD Telafer’i alamaz. İçeride güvenliği biz sağlarız. Peşmerge’nin Telafer’e girmesini istemiyoruz. Peşmergeye talebimizi ilettik ama cevap gelmedi. İşte bu noktada Ankara bize yardım edebilir. Sonuçta Peşmerge, Irak hükümetinin silahlı gücü. Bağdat’tan emir gelmesi için de Ankara’nın devreye girmesi gerekiyor.”

KERKÜK YOLU AÇILIR

Salih’ye, masasında silahlı fotoğraf sorduk. Bu fotoğrafın yaşananları anlatan bir durum olduğunu söyledi. Kerkük’te bulunan Salihi, “Şu anda Peşmerge Kerkük’ün dışında ve savunma hattı oluşturdu. İçeride ise merkezi hükümete bağlı polis güvenliği sağlıyor. Bizim de elimiz tetikte ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı hazır bekliyoruz. Telefar düşerse, IŞİD’e Kerkük yolu açılır” dedi.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter