Suriye’de Türkmenler Esat-Işid Zulmü Arasında Kaldı

IŞİD adlı terör örgütünün Suriye’de Azez kentine yönelik saldırılarının ardından kaçan 500 Türkmen Türkiye sınırlarına yakın bölgelerde çadırlarda barınıyor.

Aralarında çocuk ve kadınların yer aldığı Türkmenlere ise az sayıda yardımda bulunuluyor. Türkiye’den gönderilen çadırlarda yaşayan Türkmenlerden A. Hamo, IŞİD’in kendilerine zorla evden gönderdiğini dile getirdi. Bunun üzerine güvenli olan bölgeler kaçtıklarını anlatan A. Hamo, Türkiye’de bazı şahsi yardımlar ile yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti.

Hamo: “Türkiye’nin yardımları sayesinde ayaktayız. Önce Esed şimdi de IŞİD bize saldırdı. Tek isteğimiz ülkemize huzurun gelmesi.

Bayır-Bucak Türkmenleri iki ateş arasında yaşamaya çalışıyor. Türkmen Dağı’ndaki Kılcık, Ravda, Gebelli, Reyhaniye, Şahrura, Elmalı, Ablak, Derviş, Kara Bacak, Bayda ve Helva köylerindeki saldırılardan sonra binlerce sivil Bayır-Bucak Türkmen’i zarar gördü.

Türkmen Dağında yaşayan Türkmenler saldırılar sonucu bölgeden göç etmeye başladı. Bölgeden edinilen bilgilere göre 4 köy tamamen boşaltıldı. Esad ve karşılıklı olarak IŞİD zulmünden kaçmak için yurtlarını bırakan Bayır-Bucak Türkmenleri, Türkiye sınırına dayanmış durumda. Kaynak: Turkulkusu.com


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter