Süleyman Şah Saygı Karakolunun Terk Edilmesi Hakkında Basın Açıklaması

21 Şubat  21.00’da başlayan ve “Şah-Fırat Operasyonu” adı verilen harekatta, Süleyman Şah Saygı Karakolu terk ve imha edilmiştir. Yaşanan bu hazin hadise, aziz milletimizi derin bir endişe ve teesüre sevk etmiş; kutsal vatan toprağının “tehdit ve tehlike” altında olduğunu iddia eden hükümet yetkilileri, utanmadan ve sıkılmadan bu kaçış operasyonun “başarılı” olduğunu söyleyebilmiştir.

Bölgede bulunan bölücü terör örgütü unsurlarıyla ortak hareket edildiğine dair söylenenler ise, durumun vahametini daha da artırmıştır.

Türk milleti için toprağı terk etmek, asla kabul edilemeyecek bir zillettir.

Yüce Türk milleti, tarihten bugüne vatanın her karış toprağını, kendi canından aziz bilmiş; bu uğurda kanını sebil etmekten bir an geri durmamıştır. Vatan toprakları tehlikede olduğu vakit, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden, herkes; tehlikeyi savuşturmak için tereddüt etmeden cepheye koşmuştur.

Türk milletinin tarihini bilmeyen, ruhunu kavrayamayan, kızılelmasını idrak edemeyen hükümet, milli hafızalarda asla kapanmayacak yeni bir yara açmıştır. Türk milletinin hiçbir ferdi “başarılı bir geri çekilme” olarak lanse edilen bu şuursuzluğu onaylamayacaktır.

Bu kaçış operasyonu ecdad ruhunu incitmiş, Türk milletinin vatan şuuruna darbe indirmiştir.

Süleyman Şah’ın aziz ruhunu incitenler, hem bu dünyada hem de öbür dünyada bunun hesabını vermekten kurtulamayacaktır.

Kanije müdafiî Tiryaki Hasan Paşa’nın, Plevne müdafiî Gazi Osman Paşa’nın, Medine müdafiî Fahreddin Paşa’nın adları hafızalardaki yerini koruyorken; Selanik’i tek kurşun atmadan teslim eden Hasan Tahsin Paşa’nın adı bilinmemekte, bilenlerce de hayırla anılmamaktadır. Bu olayın sorumlularının da, tarihteki yerleri Hasan Tahsin Paşa’dan farklı olmayacaktır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak, Türk milletine yaşatılan bu rezilliği kınıyor; bu konuyu hafızalarda canlı tutacağımızı belirtiyoruz.

 

 

 

Olcay Kılavuz

Ülkü Ocakları Genel Başkanı

24.02.2015


Kategorisi: Basın Açıklamaları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter